Skip to content
Text image | RSS | Site map | Slovensky | Deutsch
Search
Slovak National Theatre
Slideshow

Program

  Hall of Opera and Ballet,
the new building of SND
Hall of Drama,
the new building of SND
Studio,
the new building of SND
Historical building
Wednesday
1
- Viliam Klimáček
SISSI (Elisabeth of Austria’s escapades)
Drama: 19.00 – 22.00
Ivan Vyrypayev
Illusion
Drama: 19.00 – 21.00
-
Thursday
2
- Ján Palárik
Reconciliation or Adventure at Harvest Time
Drama: 19.00 – 21.50
Ivan Stodola
The Shepherd’s Wife
Drama: 19.00 – 20.40
Giuseppe Verdi
Nabucco
Opera: 19.00 – 21.45
Friday
3
Pyotr Ilyich Tchaikovsky, Vladimir Malakhov
The Sleeping Beauty
Ballet: 19.00 – 21.40
Ján Palárik
Reconciliation or Adventure at Harvest Time
Drama: 10.00 – 12.50
Ivan Stodola
The Shepherd’s Wife
Drama: 10.00 – 11.40
Jean Baptiste Poquelin Molière
The Miser
Drama
Šárka Ondrišová, Peter Groll
BESS –A TRIBUTE TO RUDOLF LABAN
Cancelled
Ballet:
19.00 – 21.00
Saturday
4
- Ľubomír Feldek
How the Woodbreaker Became the King
Drama: 10.00 – 12.00
Denys Arcand
THE DECLINE OF THE AMERICAN EMPIRE, The barbarian invasion
Drama: 18.00 – 20.45
Giacomo Puccini
Il trittico : Suor Angelica, Il tabarro, Gianni Schicchi
Opera: 18.00 – 21.45
Sunday
5
- Roald Dahl
The hotel Bristol apartment
Drama: 18.00 – 21.00
Pavol Weiss
The life of mankind
Drama: 18.00 – 21.00
-
Monday
6
- - - -
Tuesday
7
Antonio Vivaldi
Arsilda
Public rehearsal
Opera: 18.00 – 21.00
Roald Dahl
The hotel Bristol apartment
Drama: 19.00 – 22.00
Blue Room
Natálka
Cancelled
Drama:
19.30 – 20.30
- ŠTEFAN NOSÁĽ 90
Guest performance
Ballet: 20.00 – 21.30
Wednesday
8
Pyotr Ilyich Tchaikovsky, Vladimir Malakhov
The Sleeping Beauty
Rescheduled for 3. 3. 2017,
Ballet:
19.00 – 21.40
Božena Slančíková-Timrava, Daniel Majling
The Ball
Drama: 19.00 – 22.00
Blue Room
Georg Büchner
Peace to the shacks! War on the palaces!
Drama: 19.30 – 20.45
- Adolphe Charles Adam
Giselle
Ballet
Šárka Ondrišová, Peter Groll
BESS –A TRIBUTE TO RUDOLF LABAN
Cancelled
Ballet:
19.00 – 21.00
Thursday
9
Antonio Vivaldi
Arsilda
Premiere
Opera: 19.00 – 22.00
Blue Room
Peter Pavlac
Slovo Válkovo
Drama: 19.30 – 20.30
Jonathan Littell
The Kindly Ones
Drama: 19.00 – 22.20
Johann Nepomuk Nestroy
As Mad as Hell
Drama: 19.00 – 21.45
Friday
10
- Tom Stoppard
ARCADIA
Drama: 18.00 – 22.00
Blue Room
Natálka
Drama: 19.30 – 20.30
Jonathan Littell
The Kindly Ones
Drama
Denys Arcand
THE DECLINE OF THE AMERICAN EMPIRE, The barbarian invasion
Cancelled
Drama:
19.00 – 21.45
Giuseppe Verdi
Macbeth
Opera: 19.00 – 22.00
Saturday
11
- Ingmar Bergman
FANNY AND ALEXANDER
Drama: 18.00 – 21.15
MORALS 2000+
Drama: 19.00 – 20.50
Wolfgang Amadeus Mozart
Così fan tutte
Opera: 19.00 – 21.45
Sunday
12
Antonio Vivaldi
Arsilda
Opera: 17.00 – 20.00
Dea Loher
INNOCENCE
Drama: 18.00 – 20.50
Peter Pišťanek
Rivers of Babylon
Drama: 18.00 – 19.50
-
Monday
13
- Trochu inak
section_16:en: 19.00 – 20.20
- -
Tuesday
14
Carl Davis, Daniel de Andrade
NIJINSKY – God of Dance
Ballet: 19.00 – 21.50
Blue Room
Valeria Schulczová, Roman Olekšák
Leni
Drama: 19.30 – 21.00
Péter Esterházy
Mercedes Benz
Drama: 19.00 – 22.00
-
Wednesday
15
- Blue Room
Modrý salón
Branné cvičenie...
Drama: 19.30 – 21.00
Peter Pavlac
Slovo Válkovo
Drama
Karol Horák
The prophet Štúr and his shadow
Cancelled
Drama:
19.00 – 22.00
Gioacchino Rossini
Figaro here, Figaro there
Opera: 11.00 – 12.15
Thursday
16
- Blue Room
Cesta do krajiny, kde nám niekto chýba
Drama
Ingmar Bergman
FANNY AND ALEXANDER
Drama: 18.00 – 21.15
MORALS 2000+
Drama: 19.00 – 20.50
Leoš Janáček
The Makropulos Affair
Opera: 19.00 – 21.10
Friday
17
Adolphe Charles Adam
Le Corsaire
Ballet: 19.00 – 21.30
Viliam Klimáček
SISSI (Elisabeth of Austria’s escapades)
Drama: 19.00 – 22.00
Blue Room
Vojenské meno Rama
Guest performance
Drama: 19.30 – 19.30
Peter Lomnický
FEAR
Drama: 19.00 – 20.50
-
Saturday
18
Wolfgang Amadeus Mozart
The Magic Flute
Opera: 18.00 – 19.50
Božena Slančíková-Timrava, Daniel Majling
The Ball
Drama: 19.00 – 22.00
Peter Karvaš
Midnight Mass
Drama: 19.00 – 20.50
Gioacchino Rossini
Figaro here, Figaro there
Opera: 11.00 – 12.15
Sunday
19
- Charlotte Brontë
Jane Eyre
Drama: 18.00 – 21.10
- Kontinuity
Rescheduled for 26. 3. 2017,
Opera:
10.30 – 10.30
Voci da camera
Opera: 17.00 – 17.00
Monday
20
- - - -
Tuesday
21
- Blue Room
Jana Juráňová
Tichý bič
Drama: 19.30 – 20.50
- Gioacchino Rossini
Il barbiere di Siviglia
Opera: 19.00 – 21.45
Wednesday
22
- Peter Quilter
Glorious!
Drama: 19.00 – 21.25
- Adolphe Charles Adam
Giselle
Ballet: 19.00 – 21.30
Thursday
23
- Gustave Flaubert
Madame Bovary
Drama: 19.00 – 22.00
Blue Room
Valeria Schulczová, Roman Olekšák
Leni
Drama: 19.30 – 21.00
- -
Friday
24
- William Shakespeare
The Taming Of The Shrew
Drama: 19.00 – 21.45
Bernhard Studlar
Longing for the enemy
Preview
Drama: 19.00 – 20.40
Wolfgang Amadeus Mozart
Don Giovanni
Opera: 19.00 – 22.15
Saturday
25
Pyotr Ilyich Tchaikovsky, Vladimir Malakhov
The Sleeping Beauty
Ballet: 19.00 – 21.40
William Shakespeare
The Taming Of The Shrew
Drama: 19.00 – 21.45
Bernhard Studlar
Longing for the enemy
Premiere
Drama: 19.00 – 20.40
-
Sunday
26
- - Bernhard Studlar
Longing for the enemy
Premiere
Drama: 18.00 – 19.40
Kontinuity
Opera: 10.30 – 10.30
Georges Bizet, Ernest Šarközi
CARMEN à la GYPSY DEVILS
Ballet: 17.00 – 18.15
Monday
27
- - - -
Tuesday
28
- - Bernhard Studlar
Longing for the enemy
Drama: 10.00 – 11.40
-
Wednesday
29
Pyotr Ilyich Tchaikovsky, Marius Petipa, Lev I. Ivanov
Swan Lake
Ballet: 19.00 – 21.50
Blue Room
Modrý salón - Tvoríme
KORENE - Poetický večer s poéziou M. Geišberga
Drama: 19.30 – 20.20
- -
Thursday
30
- - - Jean Baptiste Poquelin Molière
The Miser
Drama: 19.00 – 21.20
Friday
31
- Jiří Havelka
Elites
Preview
Drama: 19.00 – 19.00
Peter Quilter
Glorious!
Drama: 19.00 – 21.25
Georges Bizet
Carmen
Opera: 19.00 – 22.00
         
Display: Previous month | Following month