Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentácia

Ešte nikdy ste neboli v opere?

Článok zaradený dňa: 17. 10. 2017
Ešte nikdy ste neboli v opere?

Ste aj vy obeťou zbytočných predsudkov? Patríte k tým, ktorým by návšteva operného predstavenia ani nenapadla? Opera je divadelným druhom, ktorý v očiach verejnosti podlieha mnohým predsudkom, tie však často nevychádzajú z reálnej osobnej skúsenosti. Pokiaľ ste operu ešte nikdy nenavštívili, zrejme si nájdete v našom výbere najčastejších predsudkov ten svoj. A práve opera, ktorá sa za ním skrýva by mohla byť pre vás tá pravá.

Ktoré predsudky to sú? 

Opera je pasé!
Dôkazov o tom, že opera je aktuálna a dokáže reagovať na spoločenské dianie, je neúrekom. Opera SND si pre boj s týmto mýtom vybrala veľkú francúzsku operu Židovka od skladateľa Jacqua Fromentála-Halévyho. Operu, ktorej nosnou témou je neznášanlivosť, absencia tolerancie voči odlišnostiam a láska dvoch ľudí na pozadí náboženského konfliktu. Téma, rezonujúca v súčasnej spoločnosti rovnako intenzívne ako v období svojho vzniku...
Prehľad dátumov predstavení nájdete tu!
 
Opera je ťažká!
Áno, môže to byť pravda, ale to isté platí aj o knihách, filmoch, či činoherných predstaveniach. Niektoré tituly sú závažné a iné komické. Operný svet je pestrofarebný a ponúka mnoho diel, ktoré vás očaria. Opera SND odporúča Verdiho Rigoletta, inscenáciu, ktorú by mal vidieť každý
Prehľad dátumov predstavení najdete tu!
 
Opera je nudná!
Tento predsudok patrí azda medzi najčastejšie vo vzťahu k opere, najmä zo strany mužskej populácie. Odporúčame vám pozrieť si našu veselú a hravú operu Barbier zo Sevilly od Gioacchina Rossiniho. Obľúbené predstavenie, ktoré najvýstižnejšie opíše slovo huncútstvo! Príďte sa zabaviť!
Prehľad dátumov predstavení nájdete tu!
 
Opera je prežitá!
Môže tvrdiť len ten, kto nevidel farebnú a spektakulárnu spevohru od W. A. Mozarta Únos zo serailu v réžii Jána Ďurovčíka. Komická opera na vážnu tému, skvelá hudba W. A. Mozarta a projekt Operného štúdia SND, ktoré je určené mladým spevákom a má schopnosť zaujať aj mladých divákov. A určite pochopíte, že tvrdenie, že opera je prežitá, je len ďalší z mnohých predsudkov.
Prehľad dátumov predstavení nájdete tu!
 
Opera je nezáživná!
Práve naopak. Príbehy, ktoré sa rozohrávajú na javisku, ponúkajú tie najväčšie zápletky. Videli ste už Verdiho operu Macbeth, ktorá vznikla na základe Shakespearovej tragédie? Nedajte si ujsť výnimočnú výpoveď o potrebe zaplniť prázdnotu duše v réžii Mariána Chudovského.
Prehľad dátumov predstavení nájdete tu!
 
Opera je fádna!
Určite to neplatí v prípade opery Turandot , ktorá vznikla na základe jednej z rozprávok Tisíc a jednej noci. Dokážete rozlúštiť tri hádanky princeznej Turandot? Príďte do Opery SND a zistite, kde je hranica medzi skutočnosťou a rozprávkou! A ako bonus, zistíte, že nie všetky opery sú vám neznáme. Veď kto by aspoň z počutia nepoznal jednu z najznámejších tenorových árií Nessun dorma?
Prehľad dátumov predstavení nájdete tu!
 
Opera je klišé!
Hudobný skladateľ P. I. Čajkovskij a nesmrteľný príbeh A. S. Puškina sú zárukou, že lyrická opera Eugen Onegin vás nikdy nesklame. Je intímna, plná nefalšovanej emócie a krásnych melódií, ktoré vás chytia za srdce. Navštívte Eugena Onegina v Opere SND a dajte sa presvedčiť, že opera je všetkým, len nie klišé.
Prehľad dátumov predstavení nájdete tu!
 
Prekonajte prvotný ostych zo stretnutia s týmto podmanivým hudobno-dramatickým druhom návštevou Opery Slovenského národného divadla. Vyberte si niektoré z našich predstavení a sami sa presvedčte, že opera vám má čo povedať!
Zdieľaj: Facebook