Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentácia

SND získalo najviac nominácií na DOSKY 2017

Článok zaradený dňa: 21. 9. 2017 / Izabela Pažítková
Očakávanou udalosťou býva udeľovanie divadelných ocenení sezóny – DOSKY. Tento rok je to už 22. ročník a mená víťazov sa dozvieme počas slávnostného ceremoniálu 15. októbra 2017 v Sále činohry v novej budovy SND. 

Na tlačovej konferencii sme sa však už dozvedeli nominácie. Slovenské národné divadlo po úspešnej sezóne si získalo opäť najväčšiu pozornosť  divadelných kritikov, teoretikov a publicistov, z ktorých sa   štyri desiatky zapojili do ankety. V desiatich kategóriách „bodovalo“ SND v deviatich, v niektorých aj dvakrát a jedna kategória Najlepšia scénografia sezóny patrí len SND.

Najviac - päť nominácií získala inscenácia opery Arsilda na hudbu Antonia Vivaldiho: je nominovaná v kategórii Mimoriadny počin v oblasti operného divadla, Zuzana Ježková v kategórii najlepší kostým, David Radok v kategórii za najlepšiu scénografiu, za najlepšiu réžiu a Arsilda zabojuje aj v kategórii Najlepšia inscenácia sezóny.

Tri nominácie má na svojom konte inscenácia hry Jiřího Havelku Elity: Lucia Škandíková za scénu, Táňa Pauhofová za herecký výkon v postave novinárky a Elity sa budú uchádzať aj o ocenenie Najlepšia inscenácia sezóny.

V kategórii Mimoriadny počinv oblasti činoherného divadla zaujala inscenácia Pétera Esterházyho Mercedes Benz; v oblasti tanečného divadlabaletný večer Romeo a Júlia, Tak ako včera... na hudbuSergeja Prokofievav choreografii a réžii Natálie Horečnej a  hudobnom naštudovaní Petra Breinera.

Medzi nominovanými v kategórií najlepšia scénická hudba  je Daniel Fischer za hudbu k inscenácii hry Bernharda Studlara Túžba po nepriateľovi; v kategórii najlepší kostým sezóny so Zuzanou Ježkovou/Arsildajenominovaná ajĽudmila Várossová za kostýmy k inscenácií opery Wolfganga Amadea Mozarta Únos zo serailu.

Nominácie v kategórii Najlepšia scénografia sezóny patria výlučne inscenáciám SND: popri LuciiŠkandíkovej za scénu k inscenácií Elity, Davidovi Radokovi za Arsildu je nominovaná aj Sláva Daubnerová za scénu k inscenácií hry, ktorej je aj autorkou Spievajúci dom.

Anketu DOSKY vyhlasuje Asociácia súčasného divadla v spolupráci so Slovenským centrom AICT - Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov. Ceny DOSKY sú ocenením tvorivých činov v oblasti profesionálneho divadla na Slovensku, a to vo všetkých žánroch: činoherné divadlo, opera, muzikál, bábkové divadlo, balet, súčasný tanec.

Cena DOSKY sa udeľuje od roku 1996, v tomto ročníku došlo k zmene štatútu a k rozšíreniu kategórií na desať. Doterajšia kategória Objav sezóny sa rozdelila na tri nové kategórie podľa divadelných druhov. Po prvý raz sa bude teda udeľovať oddelene Cena za počin v hudobnom, tanečnom aj v činohernom divadle.

Aj v tento rok sa organizátori rozhodli zapojiť do hlasovania aj bratislavských divákov. Na stránke www.cenydosky.sk sa dá od 20. septembra až do 5. októbra hlasovať v ankete Bratislavské divadlo sezóny 2017. Víťazné divadlo získa z rúk primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, ktorý prevzal záštitu nad podujatím, symbolickú dlažobnú kocku. Cenu pre jedného z hlasujúcich daruje partner ocenení Peugeot.

V rámci ceremoniálu sa bude už po tretí raz odovzdávať aj Cena Slovenského centra AICT za mimoriadny prínos v oblasti divadla. Výbor SC AICT sa na základe podnetov svojich členov rozhodol udeliť cenu Vladimírovi Predmerskému, divadelnému historikovi, kritikovi, dramaturgovi a režisérovi, činorodému v oblasti divadla, televízie aj divadelnej vedy.

Ceremoniál 22. ročníka 15. októbra 2017, ktorý sa koná v spolupráci so SND v réžii Aleny Lelkovej, budú môcť sledovať v priamom prenose aj diváci Dvojky RTVS.

 

 

 

Zdieľaj: Facebook

Súbor PDFDOSKY 2017 - tlačová správa Stiahnuť (PDF, 419,0 kB)