Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentácia

Alfred Jarry: Kráľ Ubu

Kráľ Ubu
Hosťovanie Národného divadla Drama, Ľubľana v rámci Festivalu Eurokontext.sk


Žiadne predstavenia.

Inscenácia je kolektívna práca Ubu ansámblu na motívy hry Alfreda Jarryho Kráľ Ubu.

A ak je hlavný motív kráľa Ubu mocenská prostota, tak v inscenácii ju zobrazia ako ukážku každodenného života, a tým legitímne a rovnako aj priamočiaro vyslovia otázku – stanovisko, prečo by malo divadlo užívať politickú korektnosť, solidárnosť, normatívnosť a etiku, ak to nerobí ani vláda, ani zdravotníctvo a ani školstvo. (Dnevnik)

Čierna komédia, v ktorej sa varírujú ubuovské témy, od nevinnej túžby po úspechu a ocenení, po byť prví a najlepší až po fascináciu na týmito víťazmi a veľkými osobnosťami až po infantilnosť a banálnosť zla, pozície moci a vlády. (www.delo.si.)

V inscenácii Jerneja Lorenciho sa ukazuje vlastná vízia dnešnej brutality a primitivizmu, ktorá nie je menšia či menej aktuálna, ako bola v čase premiéry Kráľa Ubu. Útok na hodnoty malomeštiakov, škandál, ktorý rozdelil publikum, neočakávane predpovedal udalosti v dvadsiatom a zjavne aj v dvadsiatom prvom storočí. A to tak v umení, ako aj v spoločenskom živote. V umení predpovedal avantgardné prúdy ako nadrealizmus, dadaizmus, ale aj celú absurdnú drámu. A spoločnosti zas predpovedal nenásytnosť a bezohľadnosť. Bezohľadný, majetnícky, pažravý a v skutočnosti zbabelý Tatko Ubu, ktorého ku krutému prevzatiu moci a k ešte ukrutnejšej vláde naviedla jeho žena, Mama Ubuľa, je paródiou Lady Macbeth.
Kráľ Ubu je priama ukážka prevrátenej logiky človečenstva. Ako postava je problematický, ale keď sa ocitne na javisku a postaví sa ľuďom zoči-voči, tak diváci spoznajú princípy jeho fašizujúceho bytia. Zjavuje sa to v mocenskej a temnej hre s veľkou dávkou čierneho humoru a bez akejkoľvek rezervovanosti. Preto každá doba má svojho Kráľa Ubu.
Jernej Šugman získal za úlohu Kráľa Ubu niekoľko hereckých cien. Rovnako aj kolektív autorov za najlepšiu inscenáciu. Precestovala niekoľko festivalov.

Dĺžka predstavenia: 2 hodiny a 40 minút s jednou prestávkou

Réžia: Jernej Lorenci
Dramaturgia: Matic Starina
Scéna: Branko Hojnik
Kostýmy: Belinda Radulović
Hudba a výber hudobných citácií: Branko Rožman
Svetelný dizajn: Pascal Mérat
Choreografia: Gregor Luštek

Účinkujú:
Tatko Ubu:
Jernej Šugman
Mama Ubuľa: Nina Valič
Kapitán Bordure: Bojan Emeršič
Veľký Farár: Jurij Zrnec
Klemen Slakonja: Klemen Slakonja
Minister: Sabina Kogovšek/ Vojko Zidar
Finančník: Boris Mihalj
Sudca/Veľký /: Gregor Zorc, a.h. 
Negro/Malý /: Žan Perko, a.h.

VIDEO: