Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentácia

DOBRODRUŽSTVO V IZRAELSKOM DIVADELNOM SVETEŽiadne predstavenia.

THEORY EVENT Dobrodružstvo v izraelskom divadelnom svete
Prednáška izraelskej teoretičky Olgy Levitanovej o súčasnej izraelskej dráme. Izraelské divadlo patrí k najmladším na svete. Svoju históriu začalo písať približne pred viac ako sto rokmi – vyše polstoročia pred zrodom štátu Izrael. Od samého začiatku sa izraelské divadlo zaoberalo myslením a osudmi repatriovaných mladých Židov, ktorí prišli hlavne z východnej Európy s úmyslom vybudovať modernú a liberálnu židovskú spoločnosť a kultúru. Hebrejské divadlo začínalo v ťažkých podmienkach: nebolii žiadni profesionálni herci či režiséri, neexistovali postavené divadelné budovy a takmer žiadne hry napísané po hebrejsky. Napriek tomu však nadšenci hebrejského divadla ukázali divákom dôležitosť a potrebu národnej divadelnej scény a v neuveriteľne krátkom čase sa im podarilo úspešne vytvoriť národný repertoár. Avšak problém nedostatku hier v hebrejčine pretrvával a texty uvádzané v izraelských divadlách do roku 1960 boli zväčša prekladmi z iných jazykov, vrátane jazyka jidiš. Potom sa stal ďalší zázrak a v Izraeli sa objavilo množstvo pôvodných dramatikov, ktorí začali písať hry najrôznejších žánrov a foriem. Niektorí z nich vytvorili absurdný divadelný jazyk, iní sa zamerali na dokumentárnu drámu či na poetické a silne štylizované hry, ďalší preferovali jazyk frašky. Takmer všetky hry však prispeli k myšlienkam humanistickej a liberálnej spoločnosti.
Olga Levitanová (1954) Je absolventkou magisterského štúdia v odbore teória a história divadla na Divadelnej, filmovej a hudobnej akadémii v ruskom Leningrade a má titul PhD. z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme. Profesionálnu kariéru začala ako divadelná kritička v Leningrade a Moskve, kde zastávala aj pozíciu odborníčky na nezávislé divadlo v Asociácii ruských divadelných umelcov. V roku 1989 sa repatriovala do Izraela, kde v súčasnosti pôsobí ako pedagogička, vedecká pracovníčka a akademická poradkyňa na Katedre teatrológie na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme. Okrem toho je pedagogickou pracovníčkou na Katedre umeleckej pedagogiky na Akadémii vzdelávania Davida Yellina. Pracuje aj ako predsedníčka Izraelského centra pre dokumentáciu múzických umení na Univerzite v Tel Avive. V odbornom výskume sa venuje fenoménu multikultúrneho divadla, židovskému a izraelskému divadlu a ruskému modernistickému divadlu. Na tieto témy vydala viacero článkov v akademických časopisoch a publikáciách a je iniciátorkou a spoluorganizátorkou mnohých medzinárodných konferencií a výskumných projektov. Okrem toho je členkou Umeleckej komisie pre medzinárodnú publicitu izraelského divadla a publikuje recenzie moderných izraelských divadelných produkcií v popredných divadelných časopisoch v Izraeli.

V anglickom jazyku, tlmočené do slovenčiny.

Newsletter

Program

Dnes hrámeNasledujúce predstavenie

sobota, 18. 11. 2017, 19:00
Ivan Vyrypajev
Ilúzie

sobota, 18. 11. 2017, 19:30
Georg Büchner
Mier chatrčiam! Vojnu palácom!

Anketa

Kupujete si programy k inscenáciám?

áno, vždy
27,36%

záleží od titulu predstavenia
23,55%

podľa ceny (drahé nekupujem)
25,97%

zaobídem sa i bez nich
23,13%

Počet hlasujúcich: 60003