Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentácia

Modrý salón: ... s feministickým aspektom

... s feministickým aspektom


Žiadne predstavenia.

Virginia Woolf a Shakespearove sestry
Prijmite pozvanie do jej „vlastnej izby“

Raz mesačne vám prinesieme literárne večery venované dielam výnimočných spisovateliek. Do konca divadelnej sezóny 2014 – 2015 predstavíme štyri autorky: Virginiu Woolfovú, Hanu Gregorovú, Teréziu Vansovú a Aglaju Veteranyiovú.

Úvodný večer bude patriť tvorbe Virginie Woolfovej (1882 – 1941) a jej knižným esejam Vlastná izba (1929; v slov. Kalligram, 2000, preklad P. Vilikovský) a Tri guiney (1938; v slov. ASPEKT, 2001; preklad J. Juráňová). Oba texty sa vymykajú z bežne tradovaného obrazu tejto autorky, ktorá nebola len tvorkyňou modernej anglickej prózy, ale aj politicky jasnozrivou intelektuálkou. Mimoriadne kriticky vnímala obmedzenia, ktoré kládol ženám patriarchálny systém v ich tvorivosti a možnostiach profesionálneho rozvoja vrátane štúdia a jasnozrivo videla nebezpečenstvo nastupujúceho fašizmu. O význame ženskej literárnej tradície aj o súvislostiach medzi patriarchátom a fašizmom sa budeme zhovárať s filozofkou a spisovateľkou Etelou Farkašovou a so spisovateľkou a prekladateľkou Janou Juráňovou.
Ukážky čítajú: Božidara Turzonovová a František Kovár
Autorky konceptu: Jana Cviková a Jana Juráňová
Moderuje: Jana Cviková

VIDEO:


Newsletter

Program

Dnes hrámeNasledujúce predstavenie

piatok, 22. 9. 2017, 19:00
Dea Loher
Nevina

piatok, 22. 9. 2017, 19:00
Peter Pišťanek
Rivers of Babylon

Anketa

Kupujete si programy k inscenáciám?

áno, vždy
27,34%

záleží od titulu predstavenia
23,47%

podľa ceny (drahé nekupujem)
26,09%

zaobídem sa i bez nich
23,09%

Počet hlasujúcich: 56235