Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentácia

Mediálni partneri Opery SND
Logo partnera - opera1
Logo partnera - Logo OS
Jozef Kundlák

Jozef Kundlák

Opera / Umelecký súbor / Sólisti - interní / Tenor

Fotogaléria


www.kundlak.sk

Po absolvovaní štúdia spevu na Konzervatóriu v Bratislave sa roku 1984 stal sólistom Opery Slovenského národného divadla. Jeho medzinárodnú kariéru odštartoval v roku 1985 titul laureáta na Medzinárodnej súťaži Luciana Pavarottiho v americkej Filadelfii. Ako predstaviteľ lyrického tenorového odboru sa uplatnil na popredných operných scénach západnej Európy: v milánskej La Scale, vo viedenskej Štátnej opere, v oboch veľkých berlínskych operných domoch ako aj v Ríme, vo Florencii, v Neapole, Benátkach, Mníchove, vo Frankfurte, v Paríži (Komická opera) a vo Filadelfii. Na popredných talianskych scénach sa uplatnil nielen v slovanskom repertoári (napr. Janáčkov Zápisník zmizelého v La Scale), ale i v náročných postavách talianskeho belcantového repertoáru ako sú Elvino (v Belliniho Námesačnej) či Almaviva (v Rossiniho Barbierovi zo Sevilly). Jeho postupný príklon k mladodramatickému odboru v neskorších rokoch dokumentujú úlohy ako Edgardo (v Donizettiho Lucii di Lammermoor), Princ (v Dvořákovej Rusalke) a Massenetov Werther, ktorého stvárnil na operných scénach v Bratislave a Ľubľane. Jednými z doposiaľ posledných úloh, ktoré naštudoval v Opere SND, sú: postava Gennara v Donizettiho Lucrezii Borgii a rola Šujského v inscenácii Borisa Godunova.

Výrazné úspechy dosiahol Jozef Kundlák aj ako koncertný umelec. V roku 1988 naštudoval pre Salzburg Bachove Jánove pašie a Beethovenovu 9. symfóniu, ako aj Händlovho Mesiáša pre Lipsko.

Jozef Kundlák venuje časť svojich tvorivých síl aj opere dvadsiateho storočia. Ako príklad treba uviesť jeho účinkovanie v diele Juraja Beneša The Players a v opere Lacrimea Alexandra Magni od Tomáša Hanzlíka, ktorú naštudoval v Národnom divadle v Prahe. Jozef Kundlák sa rozhodol neodložiť svoje umelecké skúsenosti zo spolupráce s najlepšími dirigentmi a spevákmi sveta do „zásuvky“: na VŠMU študuje odbor Dirigovanie orchestra, aby mohol po absolutóriu ako dirigent pomáhať mladým kolegom spevákom pri formovaní ich estetického cítenia a speváckeho výrazu a pracovať na nových naštudovaniach vokálno-dramatických (najmä operných) diel.Parpignol
Giacomo Puccini: Bohéma

Remendado
Georges Bizet: Carmen

Krúpa
Eugen Suchoň: Krútňava

Vašek
Nepredajme nevestu!

Dr. Blind
Johann Strauss: Netopier

Torquemada
Maurice Ravel: Španielska hodinka (L´Heure espagnole)

Predavač piesní
Giacomo Puccini: Triptych: Sestra Angelika, Plášť, Gianni Schicchi

Pong
Giacomo Puccini: Turandot


Newsletter

Vstupenky

Program

Dnes hrámeNasledujúce predstavenie

Žiadne predstavenia.

Anketa

Kupujete si programy k inscenáciám?

áno, vždy
28,02%

záleží od titulu predstavenia
26,34%

podľa ceny (drahé nekupujem)
22,25%

zaobídem sa i bez nich
23,39%

Počet hlasujúcich: 30552