Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentácia

Mediálni partneri Opery SND
Logo partnera - opera1
Logo partnera - Logo OS
Ľudmila Várossová

Ľudmila Várossová

Fotogaléria


 Kostýmová výtvarníčka


Ľudmila Várossová sa narodila v Bratislave. Vyštudovala Strednú školu umeleckého priemyslu, bábkarskú scénografiu na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe a scénickú a kostýmovú tvorbu na bratislavskej Vysokej škole múzických umení. Ako kostýmová návrhárka v slobodnom povolaní sa úspešne uplatnila v divadle, televízii i vo filme. Doposiaľ vytvorila kostýmy pre viac ako stopäťdesiat divadelných a dvesto televíznych inscenácií. Výtvarný rukopis Ľudmily Várossovej je nezameniteľný – vyznačuje sa rafinovanými citáciami a duchaplnou aktualizáciou historických štýlových prvkov v kombinácii s modernými výtvarnými postupmi.

V 90. rokoch sa začala systematicky venovať hudobnému divadlu, hlavne v rámci projektov realizovaných s režisérmi Jozefom Bednárikom (napr. v Národnom divadle v Prahe spolupracovali na inscenáciách Rómeo a Júlia, 1994, Carmen, 1999),  Pavlom Smolíkom, alebo s  choreografom Liborom Vaculíkom (v SND spolupracovali na baletoch Snehulienka a sedem pretekárov, 1992, Zvonár u Matky božej, 2001, v ND na baletoch Psycho/Malý pan Friedemann, 1993 a Někdo to rád..., 1994).

Ľudmila Várossová je autorkou kostýmov činoherných, operných, baletných i muzikálových inscenácií. Z hudobných môžeme za všetky vymenovať inscenácie opier, napr. Don Giovanni, Andrea Chénier, Popoluška, Hubička, Falstaff, Zlatý kohútik, Dcéra pluku, Turandot pre Slovenské národné divadlo, z muzikálov okrem iných Johanku z Arku pre pražskú scénu Ta Fantastika, muzikály Cigáni idú do neba, Klietka bláznov, Donaha na Novej scéne v Bratislave, Grék Zorba alebo Kabaret pre Divadlo Andreja Bagara v Nitre. Výtvarné práce Ľudmily Várossovej boli prezentované na mnohých kolektívnych i samostatných výstavách.

 Kostým
Wolfgang Amadeus Mozart: Don Giovanni

Kostýmy
Eugen Suchoň: Krútňava

Kostýmy
Václav Patejdl, Libor Vaculík: Snehulienka a sedem pretekárov

Kostýmy
Maurice Ravel: Španielska hodinka (L´heure espagnole)

Kostýmy
Giacomo Puccini: Tosca

Kostýmy
Giacomo Puccini: Turandot

Kostýmy
Wolfgang Amadeus Mozart: Únos zo serailu