Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentácia

Partner Baletu SND
Logo partnera - TKEJ
Logo partnera - logo-stk_hradok

Mediálni partneri Baletu SND
Logo partnera - opera1
Logo partnera - opera_slovakia
Martin Leginus

Martin Leginus

section_:sk /
Opera / Umelecký súbor / Dirigenti / dirigenti

Fotogaléria

* 29. jún 1980, Snina

Dirigent


Po absolvovaní gymnázia (1994 – 1998) vyštudoval dirigovanie na Konzervatóriu v Bratislave pod vedením Zdeňka Bílka (1998 – 2003). V štúdiu pokračoval na VŠMU v Bratislave v triede dirigenta Ondreja Lenárda (2003 – 2006) a Petra Feranca (2006 – 2008). Magisterské štúdium ukončil 13. júna 2008 diplomovým koncertom s orchestrom Slovenského rozhlasu, na ktorom uviedol okrem iného i Dvořákovu 9. symfóniu e mol Z nového sveta.

V roku 2004 sa zúčastnil na majstrovských kurzoch u Kurta Masura, bývalého šéfdirigenta newyorskej filharmónie. V roku 2005 absolvoval semestrálnu stáž v Opernom dome v Detmolde (Nemecko).

Ako dirigent debutoval v máji 2006 so Štátnym komorným orchestrom Žilina. S týmto telesom účinkoval aj v Nitre na benefičnom koncerte Ľudia dobrej vôle v priamom prenose STV (júl 2007) spolu so sólistami Opery SND Jolanou Fogašovou a Otokarom Kleinom, ale ŠKO dirigoval aj v rámci projektu Storočnica Eugena Suchoňa, na ktorom uviedol Suchoňovu Horalskú suitu, Čajkovského Klavírny koncert b mol so sólistom Ladislavom Fančovičom a Schumannovu 4. symfóniu.

V rámci festivalu Dni starej hudby sa 10. júna 2007 predstavil v Slovenskej filharmónii koncertným uvedením Gluckovej opery Orfeus a Eurydika v spolupráci s Musicou aeternou a sólistami Mariou Erlacher a Markusom Foersterom. V lete 2007 spolupracoval s košickou Štátnou operou a so sólistom Miroslavom Dvorským, následne s orchestrom Štátnej filharmónie Košice a so sólistom Mariánom Lapšanským.

Od septembra 2006 spolupracoval ako asistent Ondreja Lenárda v SND pri naštudovaní opier Sedliacka česť, Komedianti a Bohéma. Pod jeho taktovkou odznela 20. marca 2007 aj opera Tibora Freša Martin a slnko.

Od roku 2008 sa stal stálym dirigentom Baletu SND. Dirigoval baletné predstavenia Labutie jazero, Spiaca krásavica, Spartakus, Ivan Hrozný či Luskáčik.

Od augusta 2013 sa stal Martin Leginus hudobným riaditeľom Štátnej opery v Prahe. Dirigoval a diriguje opery Orfeus a Eurydika, Čarovná flauta, Barbier zo Sevilly, Nabucco, Dvaja Foscariovci, Macbeth, La traviata, Aida, Otello, Lohengrin, Sedliacka česť, Komedianti, Madama Butterfly, La Rondine, Manon Lescaut, Tosca, Predaná nevesta, Martin a slnko – a balety Labutie jazero, Spiaca krásavica, Luskáčik, Spartakus, Ivan Hrozný, Romeo a Júlia, Sylfida a Giselle. Spolupracoval s celým radom významných sólistov ako je Leo Nucci, José Cura, Štefan Kocán, Jana Kurucová, Pavol Bršlík, Adriana Kučerová, Sergej Larin, Dalibor Jenis, Peter Mikuláš, Eva Urbanová a s ďalšími.Dirigent
Gioacchino Rossini: Barbier zo Sevilly

Dirigent
Giacomo Puccini: Bohéma

Dirigent
Wolfgang Amadeus Mozart: Čarovná flauta

Dirigent
Piotr Iľjič Čajkovskij, Marius Petipa, Lev I. Ivanov: Labutie jazero

Dirigent
Giuseppe Verdi: Nabucco

Dirigent
Giuseppe Verdi: Rigoletto

Hudobné naštudovanie
Giuseppe Verdi: Simon Boccanegra

Dirigent
Giuseppe Verdi: Simon Boccanegra

Dirigenti
Giacomo Puccini: Triptych: Sestra Angelika, Plášť, Gianni Schicchi