Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentácia

Partner Baletu SND
Logo partnera - TKEJ
Logo partnera - logo-stk_hradok

Mediálni partneri Baletu SND
Logo partnera - opera1
Logo partnera - opera_slovakia
Artemyj Pyzhov

Artemyj Pyzhov

Balet / Umelecký súbor / Vedúci sólisti

Fotogaléria


sólista baletu SND


Artemyj Pyzhov sa narodil 18. mája 1992 v Moskve. Od roku 2002 študoval na Štátnej baletnej akadémii v Moskve, ktorú absolvoval s červeným diplomom. Jeho hlavnými pedagógmi boli významné osobnosti ruského baletu Elena Nikolajeva, Nadežda Vikhreva, Andrej Alferov a Valeria V. Anissimova. Po ukončení štúdia na akadémii pokračoval v štúdiu na Moskovskej štátnej akadémii choreografie, odbor choreografia a repetícia, kde v roku 2014 získal titul baletného umelca a pedagóga baletu.

 

Pôsobil v Ruskom štátnom balete pod vedením národného umelca Ruska V. M. Gordejeva (2010 – 2014). Počas štúdia účinkoval v predstavení Veľkého divadla v Moskve – Márna opatrnosť. V Ruskom štátnom balete stvárnil sólové postavy v baletoch: Chipollino, Labutie jazero, Harlekyniáda, Don Quijote, Popoluška, Luskáčik, Spiaca krásavica, Giselle, Coppélia, Duch ruže, Esmeralda, Sylfida, Valpurgina noc, Benátsky karneval, Esmeralda, Plamene Paríža, Korzár a ďalšie.

 

Hosťoval na turné v USA, Grécku, Španielsku. Dvakrát sa zúčastnil na stáži v medzinárodných baletných triedach v Spojených štátoch amerických. Je držiteľom niekoľkých ocenení a víťazom medzinárodných súťaží, ako napríklad súťaže Arabesque, ktorú vyhral v roku 2012, čiže len dva roky po ukončení štúdia. Je držiteľom zvláštnej ceny Georgea Zoricha ako najlepší tanečník. Získal diplom a cenu La Sylphide za javiskový prejav a kreativitu. Zároveň je aj držiteľom striebornej medaily a laureátom XII. medzinárodnej súťaže, ceny za najlepšie dueto Veľkého divadla v Moskve z roku 2013. O rok neskôr získal cenu Medzinárodnej federácie baletných súťaží a je držiteľom titulu Grand prix Medzinárodnej baletnej súťaže v meste Spoleno.

 

Dvakrát spoluúčinkoval na galakoncerte Umenie pre život v Balete SND v Bratislave a zúčastnil sa na Galakoncerte Svetlany Zacharovej. V roku 2013 sa zúčastnil na 20. jubilejnom Galakoncerte svetových hviezd v Donecku na Ukrajine. Spolupracoval s tanečnými partnerkami, akými sú napríklad: Tatiana Melnik (Bolotova), vedúca sólistka Národného divadla v Budapešti, Maria Kochetkova, vedúca sólistka San Francisco Balet, Anastasia Soboleva, prvá sólistka Michailovského divadla, Anna Šerbakova, vedúca sólistka Ruského baletu Gordejeva, Julia Zvägina, sólistka Ruského baletu Gordejeva Marta Navasardian, sólistka v Estónskom národnom divadle, Činara Alizade, sólistka Veľkého divadla v Moskve, Romina Kołodziej, prvá sólistka Baletu Slovenského národného divadla, Maria Rudenko, sólistka Baletu Slovenského národného divadla.

 

Od sezóny 2014/2015 je sólistom Baletu SND, kde stvárňuje najvýznamnejšie hlavné postavy v klasickom i neoklasickom repertoári.ALBERT
Adolphe Charles Adam: Giselle

Princ Siegfried
Piotr Iľjič Čajkovskij, Marius Petipa, Lev I. Ivanov: Labutie jazero

Pas de trois
Piotr Iľjič Čajkovskij, Marius Petipa, Lev I. Ivanov: Labutie jazero

Zbor - Páni
Piotr Iľjič Čajkovskij, Marius Petipa, Lev I. Ivanov: Labutie jazero

Harlekýn
Piotr Iľjič Čajkovskij: Luskáčik

Valčík kvetov - sólo
Piotr Iľjič Čajkovskij: Luskáčik

Princ
Piotr Iľjič Čajkovskij: Luskáčik

Michail Fokin
Carl Davis, Daniel de Andrade: Nižinskij - Boh tanca

Václav Nižinskij
Carl Davis, Daniel de Andrade: Nižinskij - Boh tanca

Popolvár
Ján Ďurovčík, Ľubomír Feldek, Anton Popovič: Popolvár

Brat
Ján Ďurovčík, Ľubomír Feldek, Anton Popovič: Popolvár

Dva páry duší
Sergej Sergejevič Prokofiev, Natália Horečná: ROMEO A JÚLIA - Tak ako včera...

Čierni apoštoli
Peter Breiner, Natália Horečná: SLOVENSKÉ TANCE Životy svetiel

Kýchal
Václav Patejdl, Libor Vaculík: Snehulienka a sedem pretekárov