Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentácia

Partner Baletu SND
Logo partnera - TKEJ
Logo partnera - logo-stk_hradok

Mediálni partneri Baletu SND
Logo partnera - opera1
Logo partnera - opera_slovakia
Cosmina Maria Sobota Zaharia

Cosmina Maria Sobota Zaharia

Balet / Umelecký súbor / Sólisti

Fotogaléria

* Sibiu, Rumunsko

Sólistka Baletu SND


Narodila sa v rumunskou Sibiu. V rokoch 1984 až 1988 navštevovala základnú umeleckú školu v Jašy, kde študovala hru na klavír. V roku 1988 začala navštevovať Lýceum choreografie F. Capsaliho v Bukurešti, kde študovala klasický tanec. Štúdium ukončila v roku 1996 maturitou. V rokoch 1991 – 1993 navštevovala Štátnu baletnú akadémiu v Kyjeve.

Svoju kariéru začala ako členka baletného zboru v Rumunskej národnej opere v Bukurešti v roku 1996. Ešte v ten istý rok odišla do Národného divadla v maďarskom Pécsi. V roku 1997 prijala angažmán v Balete Slovenského národného divadla, najskôr ako členka, od roku 1999 ako sólistka. V tomto období pôsobila aj ako stály hosť v predstaveniach Carmen a Labutie jazero v Štátnom divadle v Košiciach. Od roku 2002 do roku 2004 bola členkou Bayerisches Staatsballett v Mníchove. V roku 2004 sa vrátila na Slovensko – najprv do Košíc a v roku 2005 do Baletu Slovenského národného divadla.

Počas svojej kariéry stvárnila mnohé postavy klasického baletného repertoáru, napr. Labutie jazero (Odeta/Odília, veľké labute), Luskáčik (Máša, sólo kvetinový valčík), Spiaca krásavica (Princezná Auróra, Popoluška), Rómeo a Júlia (Júlia), Giselle (Zulma), Carmen (Carmen, býk), Márna opatrnosť (Líza), Korzár (Odalisky), Paquita (1., 2., a 3. variácia) a ďalšie. Taktiež sa predstavila v choreografii Georga Balanchina Serenáda (Valčíkový pár).

Na baletných súťažiach získala početné ocenenia: 1994 – 1.cena za klasický tanec a 2. cena za moderný tanec – Národná tanečná súťaž baletných škôl v Bukurešti; 3.cena za klasický tanec a 3.cena za moderný tanec – Národná tanečná súťaž O. Danovského v Konstanci; 1995 – hlavná cena za klasický a moderný tanec a 1.cena za klasický a moderný tanec – Národná tanečná súťaž baletných škôl v Konstanci; 1.cena za klasický balet a 4.cena za moderný tanec – Národná tanečná súťaž O. Danovského v Konstanci a 1996 – 1.cena za klasický a moderný tanec a špeciálna cena Nadácie Rumunských choreografov – Národná tanečná súťaž baletných škôl, Jašy.BERTHA - matka Giselle
Adolphe Charles Adam: Giselle

Pani Stahlbaumová
Piotr Iľjič Čajkovskij: Luskáčik

Sestrička/Slúžka Anne
Carl Davis, Daniel de Andrade: Nižinskij - Boh tanca

Asistent choreografie a réžie
Sergej Sergejevič Prokofiev, Natália Horečná: ROMEO A JÚLIA - Tak ako včera...