Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentáciaObrázková prezentácia
Realizáciu projektu Arsilda podporilo Ministerstvo kultúry ČR


Mediálni partneri Opery SND
Logo partnera - opera1
Logo partnera - Logo OS

Antonio Vivaldi: Arsilda

Arsilda
Opera v troch dejstvách v talianskom jazyku
Séria Y-VIP

štvrtok 9. marec 2017 - 19:00, Premiéra, nová budova, Sála opery a baletuŽiadne predstavenia.

Premiéra: 9. marca 2017 v Sále opery a baletu SND

Dirigent: Václav Luks
Réžia a scéna: David Radok
Výtvarník: Ivan Theimer
Kostýmy: Zuzana Ježková
Choreograf: Andrea Miltnerová
Editor partitúry a libreta: Giovanni Andrea Sechi
Svetelný design: Přemysl Janda
Arsilda: Olivia Vermeulen
Lisea: Lucile Richardot
Barzane: Kangmin Justin Kim
Tamese: Fernando Guimarães
Cisardo: Lisandro Abadie
Mirinda: Lenka Máčiková
Nicandro: Helena Hozová
Tanečníci: Lukáš Homola, Markéta Jandová, Anna Kukuczková, Tereza Lenerová-Hradilková, Daniel Raček, Jana Vrána
Spoluúčinkuje: Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704Inscenácia získala ocenenie Dosky 2017 v kategóriách: Najlepšia inscenácia, Najlepšia réžia (David Radok), Najlepšia scénografia (David Radok), Najlepší kostým (Zuzana Ježková) a Mimoriadny počin v oblasti operného divadla.


Projekt realizovaný v spolupráci Opery SND s festivalom Dni starej hudby, so spoločnosťou Gesamtkunstwerk a s divadlami Grand Theatre de Luxembourg, Opéra Royal de Versailles, Opéra de Lille a Theatre de Caen.

Premiéra novej inscenácie opery Arsilda od talianskeho barokového génia Antonia Vivaldiho je osobitným projektom, na ktorom spolupracuje Slovenské národné divadlo s viacerými zahraničnými divadlami, s Grand Theatre de Luxembourg, s Opéra Royal de Versailles, Opéra de Lille a Théâtre de Caen. Uvedie ho zároveň v spolupráci s festivalom Dni starej hudby ako jeho súčasť v mimoriadnom termíne. Svojím významom inscenácia výrazne presahuje užší rámec pôsobnosti našej prvej opernej scény, keďže ide o prvé scénické predvedenie barokového hudobno-dramatického diela s orchestrom hrajúcim na replikách starých hudobných nástrojov a so sólistami špecializujúcimi sa na interpretáciu starej hudby na Slovensku vôbec. Výnimočnosť dodáva projektu i skutočnosť, že ide o novodobú svetovú premiéru majstrovskej Vivaldiho opery, ponúkajúcu dielo navyše v jej pôvodnej, nikdy neuvedenej podobe.

Opera v troch dejstvách Arsilda patrí do prvej etapy opernej tvorby Antonia Vivaldiho, ktorý ako zrelý hudobník a skladateľ vstúpil na pôdu operného divadla vyzbrojený veľmi originálnym hudobným jazykom, nanajvýš slobodne a smelo zaobchádzajúc so žánrovými dobovými konvenciami. Jeho jazyk sa vyznačuje okrem príznačnej invencie a majstrovskej kompozičnej techniky i nezvyčajnou pestrosťou hudobných obrazov a inšpirácií. V spojení s osobitým libretom Domenica Lalliho vytvoril vo svojej Arsilde fascinujúci artefakt jedinečným spôsobom zrkadliaci posledný veľký záchvev veľkej éry kultúrnej a spoločenskej dominancie Benátok.

Po premiérovom uvedení diela v Opere SND sa inscenácia Vivaldiho opery v rovnakom interpretačnom obsadení vydá na cestu po viacerých európskych operných domoch, predovšetkým tých, ktoré sa podieľali na jej vzniku, aby sa napokon opäť vrátila na prvú slovenskú opernú scénu. V obnovenom naštudovaní ako súčasť repertoáru sezóny sa tu stane exkluzívnou platformou prezentácie domáceho zázemia poučenej interpretácie starej hudby.

Dĺžka predstavenia: 3 hodiny s jednou prestávkou