Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentácia

Časy, časy, mrcha časy - Hviezdoslav v Modrom salóne

Článok zaradený dňa: 27. 4. 2017
Časy, časy, mrcha časy - Hviezdoslav v Modrom salóne

Činohra SND uvedie v sobotu 29. apríla 2017 premiéru divadelnej inscenácie komponovanú z textov Pavla Országha Hviezdoslava s názvom Časy, časy, mrcha časy...

„V inscenácii zaznie niekoľko menej známych básní a útvarov, v ktorých sa Hviezdoslav zamýšľa nad mocou peňazí, hrozbou zbraní, frustráciou tých, ktorí prestávajú veriť v spravodlivosť. Na konci je však silná motivácia, ako prebrať národ z letargie,“ uvádza dramaturgička inscenácie Miriam Kičiňová.

V inscenácii sú okrem iných Hviezdoslavove básne Deľba dedičstva, Pomsta mŕtvych, Noc je, Nový svet, Časy, časy, mrcha časy. Inscenácia vzniká v Modrom salóne v novej budove SND v rámci línie divadla poézie, v ktorej sa poézii pokúšame dať nový divadelný jazyk.

„Určite nepôjde len o akýsi komponovaný večer poézie, ale o plnokrvné divadlo. Herci okrem zvládnutia „hviezdoslavovského jazyka“ musia spievať, tancovať, zvládnuť aj prvky bábkového divadla. Myslím, že to bude v každom prípade aj zábava. Práve týmito vtipnými momentmi sa snažíme odľahčiť špecifický jazyk nášho národného barda,“ charakterizuje inscenáciu režisér Peter Weinciller.

„Dej inscenácie sa odohráva v prostredí slovenskej krčmy. Keďže Hviezdoslavov text je vysoko aktuálny aj dnes, prostredie aj kostýmy sú jemne štylizované, nie sú ani dobovo prísne určené, ale ani súčasné. Súčasná by mala byť výpoveď,“ konštatuje scénografka inscenácie Markéta Plachá.

V inscenácii s názvom Časy, časy, mrcha časy... na texty Pavla Országha Hviezdoslava účinkujú Štefan Bučko, Peter Pavlík a Andrej Remeník.

Premiéra je v sobotu 29. apríla 2017 o 19.30 h v Modrom salóne v novej budove SND.

Nasledujúce predstavenia sú 17. mája 2017 o 19.30 h a 20. júna 2017 o 11.00 h.

Vstupenky si môžete zakúpiť on-line na stránke www.snd.sk alebo v našich pokladniciach. Pokiaľ uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289 alebo e-mail rezervacie@snd.sk.

 

Zdieľaj: Facebook