Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentácia

Festival Nová dráma 2017 aj na pôde SND

Článok zaradený dňa: 28. 4. 2017 / Izabela Pažítková
Festival Nová dráma 2017 aj na pôde SND

V rámci 13. ročníka festivalu Nová dráma/New Drama 2017, ktorý od 9. do 13. mája 2017 organizuje Divadelný ústav, si diváci môžu pozrieť deväť inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy.

Dramaturgická rada festivalu vyberala z približne päťdesiatky inscenácií súčasných dramatických textov v profesionálnych divadlách na Slovensku, ktoré mali premiéru v období od 1. februára 2016 do 31. januára 2017 a text, z ktorého vychádzajú, nesmie byť starší ako dvadsať rokov.

Najlepšej inscenácii udelí medzinárodná porota Grand Prix Nová dráma/New Drama 2017. Účastníci seminára mladej kritiky, poslucháči vysokých škôl umeleckého a humanitného smeru, udelia Cenu študentskej poroty. Inscenácia, ktorá získa najviac diváckych hlasov, dostane Cenu bratislavského diváka. Ceny budú odovzdané počas slávnostného ceremoniálu 13. mája 2017.

Medzi inscenáciami nominovanými do hlavného programu je aj hra Petra Lomnického Strach v réžii Davida Jařaba, ktorú Činohra SND uvádza v Štúdiu v novej budove SND. Dve predstavenia tejto inscenácie sú na programe v rámci festivalu 11. mája o 16.00 a 19.00 hodine.

Ďalšími inscenáciami festivalu sú hra Falka Richtera Boh je DJ (réžia: Šimon Ferstl, Divadlo Petra Mankoveckého, Bratislava); Deň, keď zomrel Gott od Michaely Zakuťanskej (réžia: Júlia Rázusová, Prešovské národné divadlo); titul Laca Keratu Dobro (réžia: Svetozár Sprušanský, Divadlo Andreja Bagara v Nitre); Ídomeneus od Roland Schimmelpfennig (réžia: Eduard Kudláč, Mestské divadlo Žilina); hra Andreja Kalinku Krása a hnus /Nezastupiteľnosť nepomenovateľného/ (réžia: Andrej Kalinka, Med a prach, Bratislava); titul Tomáša Procházku: Ľudia. Levy. Orly. Jarabice./scény zo života umeleckého podľa APČ (réžia: Tomáš Procházka); Podvolenie od Petra Lomnického (réžia: Marián Amsler, Divadlo Aréna, Bratislava) a hra Svetlany Alexijevič a Ivety Horváthovej Vojna nemá ženskú tvár (réžia: Marián Pecko, Slovenské komorné divadlo, Martin).

Patrónom festivalu Nová dráma/New Drama 2017 je Jon Fossesvetoznámy nórsky spisovateľ a dramatik, držiteľ mnohých literárnych ocenení, ktorého hry sú uvádzané po celom svete. Jon Fosse počas festivalu povedie masterclass pre divadelníkov a osobne uvedie do života súborné vydanie svojich hier v slovenčine, ktoré vychádza v Divadelnom ústave.

Sekcia Focus 2017 bude zameraná na divadlo a drámu z Izraela, v rámci ktorej sa predstaví izraelské Divadlo Jaffa s inscenáciou Priznanie (The Admision). Teatrologička Olga Levitan bude informovať o izraelskom divadle a dvaja z autorov Antológie izraelskej drámy - dramatik Joshua Sobol a dramatička Savyon Liebrecht budú prítomní na prezentácii publikácie, ktorú vydal Divadelný ústav.

Tradičnou súčasťou festivalu je aj Trojboj – inscenované čítanie finálových textov súťaže Dráma 2016. Porota vyberala z 37 textov, finalistami sa tento rok stali Samuel Chovanec (hra HUMANS OF LATE CAPITALISM), Jozef Jenčo (hra Cicho, bo skajpujem s dzivku!), Peter Scherhaufer (hra Invázia) a Dušan Vicen (hra Squat). Trojboj sa uskutoční v sobotu 13. mája o 16.00 hodine v Modrom salóne v novej budove SND.

Súťažné programy si diváci majú možnosť pozrieť v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava, SND, A4 – priestore súčasnej kultúry, Divadle Aréna, Subclub - Subcultures' Music Club, Nu Spirit Club a vo Dvorane Ministerstva kultúry SR. Sprievodný program v Štúdiu 12, Modrom salóne v novej budove SND a v Univerzitnej knižnici v Bratislave.

Aktuálne informácie o festivale budú pravidelne zverejňované na www.novadrama.sk

Zdieľaj: Facebook