Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentácia

Opernej dive Lucii Popp odhalili vo Viedni bustu

Článok zaradený dňa: 19. 6. 2017 / Izabela Pažítková
Opernej dive Lucii Popp odhalili vo Viedni bustu

Na pôdu Štátnej opery vo Viedni sa symbolicky vrátila jedna z najvýraznejších osobností opery, slovenská sopranistka Lucia Popp. V pondelok 12. júna 2017 slávnostne odhalili bustu obdivuhodnej umelkyni, ktorá si získala uznanie vrcholnými umeleckými kreáciami doslova ako kráľovná svetových operných scén a to nielen ako Kráľovná noci z Čarovnej flauty.

Podujatie inicioval a organizoval Slovenský inštitút vo Viedni a Veľvyslanectvo SR v Rakúsku pod záštitou ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka. Na stretnutí boli prítomné významné osobnosti - riaditeľ Štátnej opery vo Viedni Dominique Meyer, štátni tajomníci ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitosti SR Ivan Korčok a ministerstva kultúry Ivan Sečík, primátor hlavného mesta Bratislavy Ivo Nesrovnal, generálny riaditeľ SND Marián Chudovský a ďalší. Na Luciu Popp si zaspomínal Peter Dvorský, s ktorým umelkyňa stála neraz na opernom i koncertnom pódiu a prezident Spoločnosti pre hudobné divadlo, dlhoročný dramaturg vo Viedenskej štátnej opere prof. Franz Eugen Dostal, ktorí predniesli laudatio. Bustu odhalil Ivan Korčok a Otto Schenk, legendárny režisér, ktorý „otvoril dvere“ Lucii Popp do Viedenskej štátnej opery a od prvej chvíle odhadol jej nesmierny talent. Gratulácia patrila v ten deň aj jemu – oslávil 87 rokov.
Autorom busty je akademický sochár Juraj Čutek, absolvent Vysokej školy umelecko-priemyslovej v Prahe. Výtvarník sa inšpiroval práve postavou Kráľovnej noci, korunu na hlave však stvárnil metaforicky ako korene symbolizujúce túžbu vrátiť sa domov. Bustu zhotovil z dreva, je odliata do bronzu.
V priateľských rozhovoroch si na slávnostnom stretnutí na krehkú, noblesnú dámu so zvonivým, strieborným sopránom a speváckou inteligenciou zaspomínali operné divy Edita Gruberová a Gabriela Beňačková, ako aj operná sólistka a profesorka Eva Blahová.
V rámci programu účinkovali operní sólisti Adriana Kučerová, Jolana Fogašová, Jaroslav Dvorský a huslista Tibor Kováč, na klavíri sprevádzala Petra Pogády.

Busta Lucie Popp neostane v Štátnej opere vo Viedni, ale bude umiestnená v 18. viedenskom obvode v priestore, kde sa budú konať koncerty pod holým nebom. Organizátori slávnostného odhalenia busty opernej dive sa budú snažiť aj o to, aby jedna z ulíc v blízkosti bola pomenovaná po Lucii Popp.

Generálny riaditeľ SND Marián Chudovský pripomenul, že menšia busta Lucie Popp od operného sólistu a súčasne i výtvarníka Jaroslava Dvorského je na mezaníne v historickej budove Slovenského národného divadla. „Ďalší rovnocenný originál busty Juraja Čuteka, ktorá bola odhalená vo Viedni, plánujeme umiestniť aj v Bratislave. Dôstojný priestor vieme v spolupráci s vedením mesta ponúknuť“.

Lucia Popp, rodáčka zo Záhorskej Vsi, sa chcela stať lekárkou. Získalo si ju však herectvo. Dosť rýchlo si jej hudobný talent všimla prof. Anna Hrušovská. Na predspievaní vo Viedni si neskôr Lucia Popp získala pozornosť významných osobností vrátane Herberta von Karajana práve „krkolomnou“ áriou Kráľovnej noci. Predovšetkým Mozart a Strauss ju sprevádzali na najvýznamnejších operných a koncertných pódiách sveta. Lucia Popp bola prvou slovenskou speváčkou, ktorá účinkovala v Štátnej opere vo Viedni, neskôr v La Scale v Miláne, Covent Garden v Londýne, Palais Garnier - historickej budove Národnej opery v Paríži, či v Metropolitnej opere v New Yorku. Aj tam jej bola súdená Kráľovná noci a to v pamätnej inscenácii Čarovnej flauty, ktorej scénu a kostýmy navrhol geniálny Marc Chagall.
Po nežnej revolúcii účinkovala Lucia Popp niekoľkokrát v Bratislave a spolu s našimi umelcami sa predstavila na pamätnom koncerte vo Viedni, kde napríklad s Petrom Dvorským zaspievali „Věrné milování“ z opery Bedřicha Smetanu Predaná nevesta. Hlas Lucie Popp je zaznamenaný na vyše sto dlhohrajúcich platniach. Výber z Mozartových árií v jej interpretácií vydalo vydavateľstvo EMI v prestížnej edícií "Great Recordings of the Century".
Lucia Popp získala vo svete mnoho ocenení - najvyššie Kammersängerin vo Viedni aj v Bavorskej štátnej opere v Mníchove. In memoriam vyzdvihol umelecké majstrovstvo umelkyne prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska udelením najvyššieho štátneho vyznamenania Radu Bieleho dvojkríža I. triedy.
Lucia Popp odišla, žiaľ, predčasne. Pochovaná je v Bratislave na cintoríne v Slávičom údolí.

 

Zdieľaj: Facebook