Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentácia

Rozlúčka s prof. Štefanom Nosáľom, legendárnym folkloristom

Článok zaradený dňa: 25. 7. 2017 / Izabela Pažítková
Rozlúčka s prof. Štefanom Nosáľom, legendárnym folkloristom

Tancom, tajnou rečou tela, možno vyjadriť všetky emócie, zvlášť to platí o ľudovom tanci, ľudovej piesni a hudbe – iskrivej, radostnej, ale aj clivej a bôľnej, vo svojej podstate však odrážajúcej bohatstvo duše. Koľkože ho skrýva malé, ale malebné Slovensko, vedel majster nad majstrov – prof. Štefan Nosáľ. Vôňu a krásu Poľany a hriňovských lazov vstrebával od detstva. Otec vraj chcel mať z neho lekára, mama zasa farára. Napriek tomu, že sa Štefan Nosáľ nerozhodol ani pre jednu z týchto profesií, nielen obrazne, ale aj reálne splnil želanie rodičov - celý život liečil - dušu, prinášal radosť, nádej, krásu...

Po vojne sa začalo budovať a tak sa mladý študent rozhodol pre „stavarinu“. V SND však videl Rok na dedine – pásmo o ľudovom zvykosloví. Očarenie, ktoré sa ho zmocnilo v ten večer, ho už sprevádzalo životom: našiel svoju lásku i poslanie. Ukončil aj štúdium na Vysokej škole múzických umení, kde neskôr celé tri desaťročia pedagogicky pôsobil a viedol mladých k vzťahu ku krajine, k jej umeniu, k ľudovej slovesnosti.

Prof. Štefan Nosáľ to je však predovšetkým Lúčnica! Už samotný názov skrýva v sebe mladosť, energiu. Čo všetko vyjadrovali jeho legendárne choreografie? Tu rozihral všetky žilky, tu zasa vymyslel tanec znázorňujúci niektoré z remesiel, vzápätí divákov ovládli zimomriavky pri ráznych tancoch mládencov, aby vyjadrenie nežnej jarnej nálady oslovilo city – a potom nadšení diváci čakali na posledný akord tanca, aby mohli zakričať Bravó, majstre! Bravó, tanečníci! Vďaka Nosáľovi a Lúčnici poznajú Slovensko najmenej v 6O krajinách, vďaka Nosáľovi a Lúčnici poznajú umenie – slovenský folklór a pokoru stovky mladých ľudí, ktorí sa po celý svoj život hlásia k tomu, že patria k Lúčnici!

Prof. Nosáľ vytvoril desiatky choreografií, spojil folklór i rock, napísal niekoľko kníh, pre televíziu spolu s Martinom Ťapákom zaznamenal Tanečné miniatúry, na filmovom plátne ostane nezabudnuteľná Rodná zem i Rok na dedine. Blízka mu bola aj divadelná scéna – pre Suchoňovu operu Krútňava naštudoval choreografiu v Divadle J. K. Tyla v Plzni, v SND i Belgickej kráľovskej opere v Antwerpách, v SND sa podieľal aj na inscenácii Suchoňovho Svätopluka a Cikkerovej opery Beg Bajazid. Nosáľ a SND je spojené najmä s legendárnym Na skle maľovaným a 647 repríz tohto úspešného „jánošíkovského“ muzikálu!

Ako umelecký šéf a choreograf modeloval Štefan Nosáľ umelecký súbor Lúčnica, dôverne poznal autentický folklór, ktorý svojím výtvarným cítením povýšil na divácky príťažlivé, umelecky náročné tanečné kreácie a vytvoril z nich štylizované programové celky.

Roky strávené s prof. Štefanom Nosáľom sú nezabudnuteľné, odišiel vynikajúci umelec, výnimočne talentovaný, citlivý, náročný choreograf, pedagóg, výrazná osobnosť slovenskej kultúry. Jeho umenie tu zostáva!

Česť Vašej pamiatke, majstre!

S prof. Štefanom Nosáľom sa rozlúčime v piatok 28. júla 2017 v historickej budove SND na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave:

od 12.00 – 14.00 hod. kondolencie lúčničiarov a širokej verejnosti;
od 15.00 – 16.00 posledná rozlúčka (vstup na pozvánky).

Priebeh poslednej rozlúčky s prof. Štefanom Nosáľom môžete sledovať na obrazovke pred historickou budovou SND alebo v priamom prenos RTVS.

Zdieľaj: Facebook