Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentácia

TRIPTYCH majstra Pucciniho po prvý raz kompletne

Článok zaradený dňa: 10. 2. 2017 / Izabela Pažítková
TRIPTYCH majstra Pucciniho po prvý raz kompletne

Vážení diváci,

Opera SND uviedla na svojej scéne premiéru Pucciniho TRIPTYCHU po prvý raz kompletne. Premiéry sa uskutočnili v piatok 17. februára a v nedeľu 19. februára 2017.

Skladateľ si želal, aby tri jednoaktové príbehy boli témou i hudobne žánrovo kontrastné. Prvý príbeh Sestra Angelika (Suor Angelica) je komornejší, odohráva sa medzi múrmi kláštora. Uchýli sa doň mladá šľachtičná Angelika, zatracovaná kvôli nemanželskému dieťaťu. Keď sa dozvie o smrti svojho potomka, rozhodne sa zomrieť.

Tragický príbeh pod názvom Plášť (Il Tabarro) zavedie divákov medzi lodníkov na parížskej Seine. Je o klasickom trojuholníku, o žiarlivosti, kde však podstatnú úlohu zohráva odcudzenie.

Pre námet na tretí príbeh siahli tvorcovia dokonca po diele veľkého Danteho a z jeho majestátnej Božskej komédie si vybrali historku o tom, ako prešibaný sedliak Gianni Schicchi podfukom príde k bohatstvu. Operný večer tak vyvrcholí iskrivou, strhujúcou pointou.

Traduje sa, že Giacomo Puccini mal vášnivú povahu, zažil úspechy i sklamania, nie vždy sa stretol s pochopením, azda častejšie sa však tešil z obdivu. Vychádzajúc z talianskeho belcanta mal veľký dar ponúknuť poslucháčom nádherné melódie, ktoré si vedeli ľahko zapamätať .Príkladom môže byť nádherná tenorová ária Nessun dorma z opery Turandot, či ária z opery Tosca E lucevan le stelle. Maestro však rád obdaril svojou pozornosť aj operné divy – spomeňme napríklad valčík Musetty z Bohémy alebo áriu Lauretty zo spomínanej poslednej jednoaktovky Triptychu Gianni Schicchi. Ani jedna z uvedených árií nechýba na galakoncertoch a mnoho melódii majstra Pucciniho zľudovelo; objavujú sa aj dnes v našom každodennom živote, dokonca ako ponuka zvonenia v mobiloch....

Veľké sólistické obsadenie hudobne pripravili dirigenti Rastislav Štúr a Martin Leginus. Rukopis popredného činoherného režiséra Romana Poláka, ktorého čoraz viac láka aj opera, dá večeru zaujímavú scénickú podobu.

Inscenáciu pripravujeme v koprodukcii s Operou Národného divadla moravskosliezskeho v Ostrave.

Do konca aktuálnej divadelnej sezóny je Pucciniho Triptych na programe  23. apríla a 21. mája 2017.

Vstupenky si môžete zakúpiť on-line na stránke www.snd.sk alebo v našich pokladniciach. Pokiaľ uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289 alebo e-mail rezervacie@snd.sk.

Zdieľaj: Facebook