Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentácia

Životná cesta baleríny FLORENTINY LOJEKOVEJ

Článok zaradený dňa: 31. 3. 2017 / Izabela Pažítková
Životná cesta baleríny FLORENTINY LOJEKOVEJ

Do knižnice o umení pribudla publikácia o životnej ceste primabaleríny Florentiny Lojekovej. S touto elegantnou, noblesnou tanečnicou, ktorá emigrovala do Kanady, kde neskôr pedagogicky pôsobila, sme  sa stretli 6. apríla 2017 v historickej budove SND na prezentácií spomínanej publikácie spomienok primabaleríny.

Florentina Lojeková s ľahkosťou a prirodzeným šarmom interpretovala titulné úlohy v najznámejších klasických baletoch, akými sú napríklad Labutie jazero, Kamenný kvietok, Laurencia, Spiaca krásavica, Chopiniana, Raymonda. Listujúc v knihe Životná cesta baleríny sa dozvedáme, že Florentina Lojeková tancovala od svojich piatich rokov. Do baletného súboru SND nastúpila hneď po absolvovaní Štátneho konzervatória v roku 1957, kde bola angažovaná do decembra 1968.

Svoje postavy obdarovala osobitým čarom svojej osobnosti, radosťou i vášňou, ktorú vkladala do javiskových kreácií. Charakterizovala ich čistota a precíznosť tanca, ktorú si priviezla aj zo štúdia v Kirovovom divadle v St. Peterburgu. Finesy tanečnej techniky si zdokonaľovala u majsterky tanca Natálie Dudinskej, ktorá vychovala takých tanečníkov, akým bol napríklad Nurejev. V kariére Florentiny Lojekovej znamenala veľký medzník postava Giselle. Stala sa jej najmilšou, uplatnila v nej širokú škálu hereckého a emocionálneho prejavu a brilantnú techniku. Po úspešnej premiére Giselle v choreografii Jozefa Zajka udelili Florentine Lojekovej titul zaslúžilá umelkyňa. Ako dvadsaťdeväťročná bola najmladšou nositeľkou tohto titulu v Československu.

Florentina Lojeková bola sólistkou Baletu SND, často hosťovala v Prahe, Berlíne, Drážďanoch, uskutočnila turné po Taliansku a niekoľko mesiacov si získavala vďačných divákov na turné s viedenským súborom a operetou Viedenská krv po USA a Kanade. Odborníci ani tam nešetrili chválou „Florentina Lojeková je na takej úrovni, že by sa uplatnila hocikde vo svete. Bude hviezdou celého turné“.

Po udalostiach v roku 1968 sa rozhodla emigrovať. Na pozvanie Kanadského národného baletu vymenila interpretačnú kariéru za pedagogickú a dvadsaťpäť rokov pôsobila ako profesorka na tanečnom oddelení University Ryerson. Vytvorila aj niekoľko baletov, napríklad Snehulienka, Slovanské tance, Polovecké tance, Chopiniana a iné. Na univerzite viedla tiež Divadlo ľudového baletu a bola spoluzakladateľkou a choreografkou divadla Čierna skrinka v Toronte. V roku 1973 sa stala členkou anglickej Kráľovskej tanečnej akadémie v Londýne. Viedla kurzy a prednášky o tanci v mnohých krajinách sveta. V súčasnosti si ako profesor emeritus užíva oddych a venuje sa písaniu spomienok a skúsenosti z tanečnej profesie.

Florentina Lojeková napísala  knihu Životná cesta baleríny/My Life On Stage And Beyond, ktorá v dvoch jazykových mutáciách vyšla vo vydavateľstve RAK, 2016.

Vo štvrtok 6. apríla 2017 v historickej budove SND publikáciu uviedol do života jej bývalý kolega, sólista Baletu SND Ján Haľama a primabalerína pani Florentina Lojeková sa zúčastnila na predstavení Giselle, v ktorom hlavná úloha patrila k jej obľúbeným..

Zdieľaj: Facebook