Umĺkol zvonivý soprán, zomrela bývalá popredná sólistka Opery SND Anna Kajabová-Peňašková

Vedenie Slovenského národného divadla prijalo s hlbokým zármutkom správu o úmrtí bývalej poprednej sólistky Opery SND, sopranistky pani Anny Kajabovej-Peňaškovej.

Anna Kajabová-Peňašková sa narodila 28. októbra 1937 v Prievidzi, zomrela dnes – 9. mája 2018 v Bratislave. Študovala na Štátnom konzervatóriu u Magdy Móryovej a na Vysokej škole múzických umení, kde bol jej pedagógom dr. Janko Blaho. Absolvovala aj štúdium v talianskej Siene u slávnej sopranistky Giny Cigny. Do SND nastúpila v sezóne 1960/1961 ešte ako študentka 1. ročníka na VŠMU, získala si odbornú kritiku i priazeň divákov. Za vyše tridsať rokov pôsobenia na našej prvej opernej scéne vytvorila viac ako 50 úloh. Zaujala krásnym hlasom, štýlovou interpretáciou, technickou dokonalosťou, precíteným stvárnením osudov svojich postáv a v neposlednom rade aj pôvabným zjavom.

Umelkyňa úspešne reprezentovala slovenské vokálne umenie na mnohých súťažiach v Budapešti, v Riu de Janeiro, v Helsinkách. Neskôr hosťovala s operou SND, ale aj ako koncertná sólistka v mnohých krajinách Európy i v USA.

Zo širokého spektra postáv, ktoré táto mimoriadne talentovaná sopranistka stvárnila, spomeňme „mozartovskú“ Paminu v Čarovnej flaute, donnu Elvíru v Donovi Giovannim; z ruského repertoáru predovšetkým Tatianu v Čajkovského Eugenovi Oneginovi; z talianskej opery Verdiho Leonóru zo Sily osudu i Trubadúra, Améliu z Maškarného bálu, Alžbetu v opere Don Carlos, Aidu; v Puciniho operách to bola Čo čo san v Madame Butterfly, Mimi v Bohéme; z českej tvorby to bola napríklad Dvořákova Rusalka, či Smetanova Mařenka v Predanej neveste. Anna Kajabová-Peňašková sa presadila aj v slovenských operách Eugena Suchoňa (Katrena v Krútňave, Milena v Svätoplukovi) či Jána Cikkera (Milka v opere Juro Jánošík, Mary v opere Mister Scrooge). Za pozoruhodnú označujú recenzenti aj titulnú postavu v opere Múdra žena od Carla Orffa ešte z mladých liet umelkyne.

Anna Kajabová-Peňašková neraz hovorila, že hudba je jej osudom (napokon dve dcéry sa volajú ako hrdinky opier Aida a Manon). Dnes umĺkol zvonivý, striebristý lesk sopránu umelkyne, ktorá výrazne obohatila slovenskú kultúru a umenie.

Česť jej pamiatke!

Posledná rozlúčka s pani Annou Kajabovou-Peňaškovou bude vo štvrtok 17. mája 2018 o 14.00 hod. v historickej budove Slovenského národného divadla na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.