Festival európskeho divadla štartuje v sobotu 2. júna

Už o pár dní, v sobotu 2. júna o 19.00 hod. otvoríme veľkolepou premiérou opery Tosca piaty ročník Festivalu európskeho divadla Eurokontext. Jún sa bude na doskách prvej divadelnej scény niesť v znamení toho najlepšieho a najnovšieho z 98. sezóny Slovenského národného divadla a zároveň privítame spektakulárne počiny z blízka i z ďaleka. Máte už svoje vstupenky?

BARTÓKOV TANEČNÝ TRIPTYCH 7. 6. | štvrtok | 19.00 h | nová budova SND

Maďarský národný balet sa po prvýkrát predstaví v SND.

Tri jedinečné tanečné skladby Bélu Bartóka pretavené do pohybu tromi renomovanými maďarskými choreografmi, prostredníctvom troch originálnych pohybových rukopisov. Balet Drevený princ, ktorý sa pokúšali zinscenovať už mnohí choreografi, v súčasnej podobe prináša svetovo uznávaný choreograf Pál Frenák. Zdôrazňuje pritom rozpor medzi detským príbehom a sofistikovanou hudbou. Tanečná suita, v ktorej sa Bartók inšpiroval tanečnými témami, spája silu, krásu baletu a ľudového tanca. Dielo v choreografii Zsolta Juhásza je výsledkom koprodukcie Maďarského národného baletu a Duna Art Ensemble. Súčasťou večera je aj nová verzia najznámejšieho Bartókovho baletu Zázračný mandarín v choreografii legendárneho maďarského choreografa Lászlóa Seregiho. Jeho zámerom bolo vytvoriť súčasné ponímanie diela v rámci tanečného i vizuálneho konceptu, rešpektujúc pôvodnú nadčasovú verziu. Predstavenie z hudobnej stránky predvedie Orchester Maďarskej štátnej opery. 

VÍLY 7. 6. | štvrtok | 19.00 h | historická budova SND

Prvé kompletne skomponované dielo R. Wagnera, ktoré bolo uvedené až po jeho smrti. Rozprávková opera s mytologickým námetom.

agnerovo dielo Víly inscenovala košická opera v slovenskej premiére. Túto prvú dokončenú skladateľovu operu komponovanú ešte v štýle nemeckého romantizmu, silne ovplyvnenú Carlom Maria von Weberom a Heinrichom Marschnerom, prvýkrát uviedli v júni 1888 v Mníchove, až päť rokov po autorovej smrti. Zaujímavosťou je, že dielo vtedy naštudoval mladý Richard Strauss, premiéru dirigoval Franz Fischer. Napriek tomu, že sa jeho uvedenie stretlo s úspechom, časom táto opera takmer celkom upadla do zabudnutia a aj v súčasnosti sa hrá len zriedkavo. Romantický príbeh o túžbe kráľa Arindala po láske a ideálnom svete, zasadený do bavorských reálií konca 19. storočia, pripravilo vedenie Opery ŠD Košice s renomovaným inscenačným tímom i hosťami. 

LADY MACBETH MCENSKÉHO OKRESU 9. 6. | sobota |19.00 h | historická budova SND

Najväčšia hudobná dráma D. Šostakoviča. Emocionálna výpoveď, ktorá človeka nenechá ľahostajným.

Operu Lady Macbeth Mcenského okresu napísal Dmitrij Šostakovič na libreto Alexandra Preisa podľa rovnomennej novely Nikolaja Leskova. Je to jedno z najvýznamnejších hudobnodramatických diel dvadsiateho storočia, „tragédia-satira“, obraz skazenej spoločnosti stojacej na nezriadenej moci sexuality. Tú stelesňuje Katarína, frustrovaná a utláčaná gazdinka, ktorá za sebou zanecháva len mŕtvych. Šostakovič rozohral túto disonantnú hru brutálnej emocionality s použitím sólisticky koncertantných nástrojov, zborov a intermezz. Opera mala spočiatku nevídaný úspech, takmer 180 repríz, v časoch Stalinovho teroru však skladateľa odsúdili v politicky tendenčnom článku Chaos namiesto hudby a ďalšie uvedenie opery sa konalo až v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Titul mal premiéru 8. marca 2018.

KRÁĽ ROGER 15. 6. | piatok | 19.00 h | nová budova SND

Opera Kráľ Roger bude uvedená na doskách SND po prvý raz.

Kráľ Roger patrí medzi najväčšie diela z pera Karola Szymanowského. Krakovská realizácia Michała Znanieckeho zdôrazňuje ľudský rozmer diela: kráľ nazerá na vlastnú individualitu v jej základných podobách – muž, vodca, hlava rodiny, otec, manžel. Prechádza emocionálnymi a mentálnymi transformáciami, aby položil zásadné otázky o význame bytia. Uvedieme ho v jednom z najlepších režijných spracovaní elitného poľského režiséra M. Znanieckeho.

WERTHER 17. 6. | nedeľa | 18.00 h | nová budova SND

Massenet vo svojom diele, inšpirovaným Goetheho Utrpením mladého Werthera, sugestívnym hudobným jazykom tlmočí príbeh citov, ktoré hlavní hrdinovia nemôžu naplniť. Prvé svetové hosťovanie krátko po premiére v Prahe 7. júna 2018. Inscenáciu vynikajúceho európskeho operného režiséra Willyho Deckera uvedie pražský súbor v spolupráci s Oper Frankfurt.

ČAJKOVSKIJ. PRO ET CONTRA 26. A 27. 6. | utorok, streda| 19.00 h | nová budova SND

Súbor z Petrohradu sa s týmto predstavením predstaví na doskách SND po prvý raz. Predstavenie je sprevádzané kolážou najvýznamnejších diel z pera P. I. Čajkovského.

Baletný epos o geniálnom skladateľovi z dielne choreografického mága 20. storočia Borisa Eifmana je sondou do života jeho najobľúbenejšieho skladateľa. Vypovedá o životných peripetiách, úderoch osudu a utrpeniach skladateľa, odrážajúcich sa v tragických momentoch jeho hudby. Balet nie je len históriou súkromného života Čajkovského, ale pokúša sa zachytiť zlomové tragické momenty, ovplyvňujúce jeho tvorbu.

Na margo jeho baletu PRO et CONTRA ako aj ďalších diel hovorí: „Oslobodil som sa od konkrétnej techniky, snažím sa však vyjadriť všetko to, čo môže vyjadriť ľudské telo. Je to veľmi jemný nástroj, možnosti tela sú unikátne a zaslúžia si, aby sa rozvíjali. Nejde len o techniku. Ponárame sa do hlbín ľudskej duše, a to sa dá vyjadriť len novým spôsobom tanca, ani klasikou, ani neoklasikou. Myslím si, že sme našli symbiózu medzi tradičnou ruskou baletnou kultúrou 19. a 20. storočia a výdobytkami súčasnej svetovej choreografie."