Odišla legenda, herec srdcom i dušou Stanislav Dančiak

Vedenie Slovenského národného divadla (SND) s veľkým zármutkom prijalo správu o úmrtí významnej osobnosti slovenskej kultúry a umenia, dlhoročného člena Činohry SND Stanislava Dančiaka

Stanislav Dančiak sa narodil 26. októbra 1942 v Bratislave, kde zomrel v sobotu 4.augusta 2018. Po absolvovaní Vysokej školy múzických umení (VŠMU) sa v roku 1965 stal členom našej prvej činohernej scény, kde pôsobil do roku 1968 a opäť od 1. januára 1990. Stanislav Dančiak patril k zakladateľom populárneho Divadla na Korze (1968 – 1971), po zatvorení ktorého sa stal členom Novej scény (1971 – 1989) .

V SND hosťoval už ako študent VŠMU; od roku 1965 vytvoril pol stovky nezabudnuteľných postáv. Výrazný charakterový herec, tragikomik, ktorý vedel nakaziť humorom. Umelec sa v posledných rokoch života statočne vyrovnával so zdravotným handicapom a naďalej bol aktívnym, lebo ako hovorieval „život mu nezobral všetko“, ostal mu dar múdrosti aj schopnosť obdarovať úsmevom. Poslednýkrát sa predstavil na javisku SND v inscenácii Aj kone sa strieľajú 29. apríla 2015.

Stanislava Dančiaka si budeme pamätať aj ako predstaviteľa nezabudnuteľných filmových a televíznych postáv, rovnako ako jeho nezabudnuteľný hlas z dubingu a rozhlasových kreácií.

Stanislav Dančiak získal cenu Zväzu slovenských spisovateľov a dramatických umelcov, prezident Slovenskej republiky udelil umelcovi v roku 2003 štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy. V roku 2011 počas galavečera diváckej ankety Osobnosť televíznej obrazovky (OTO) uviedli Stanislava Dančiaka do Siene slávy.

V Stanislavovi Dančiakovi strácame výraznú osobnosť, umelca, občana, človeka s veľkým srdcom, skvelého herca, brilantného rozprávača a improvizátora, ktorý rád rozdával obyčajné ľudské šťastie.

Česť jeho pamiatke!

Posledná rozlúčka s dlhoročným členom Činohry SND pánom Stanom Dančiakom sa uskutoční v pondelok 13. augusta 2018 o 11.00 hod. v novej budove SND.