Matka Guráž a jej deti

Matka Guráž a jej deti

činohra

Príbeh o nezničiteľnej matke, ktorá má guráž nakŕmiť svoje deti v každej situácii a dobe. Ale vojna je hladná tiež...

nová budova SND, Sála činohry
31. 1. 2009

Bertolt Brecht patrí k najvýznamnejším a zároveň najrozpornejším dramatikom 20. storočia. Zrodil ho nemecký expresionizmus, ovplyvnil marxizmus, z vlasti ho vyhnal fašizmus a napokon po návrate z USA mu komunizmus daroval divadlo: slávny Berliner Ensemble, z ktorého Brecht urobil významnú európsku scénu. Nikdy však nevstúpil do komunistickej strany a keď v roku 1953 povstali vo východnom Berlíne proti komunistickému režimu robotníci a vláda proti nim poslala ruské tanky, odkázal Brecht vláde: keď vás ľud nechce, vymeňte ľud.

Mnohé Brechtove hry boli rozporné rovnako ako on sám. K tým najslávnejším patrí Matka Guráž. Odohráva sa v 17. storočí, počas tridsaťročnej vojny – prvej celoeurópskej vojnovej kataklizmy, ktorá znivočila obrovské územia a priniesla dovtedy nevídané finančné i hospodárske následky. Markytánka, ktorá tiahne Európou zmietanou touto vojnou – vojnu nenávidí, lebo jej berie deti; a zároveň bez vojny nedokáže existovať, lebo z nej žije.

Ambíciou našej inscenácie, v ktorej zaznejú svetoznáme songy hudobného skladateľa Paula Dessaua, je ukázať, aký vie byť Brecht prekvapivo zábavný a aktuálny.

Dĺžka predstavenia: 3 hodiny s prestávkou

Pozrite si televíznu reportáž inscenácie na: http://www.net-tv.sk/?kat=12&rel=442

Predstavenie už neuvádzame. Derniéra sa uskutočnila 5. marca 2010 v Sále činohry v novej budove