Víly

Richard Wagner

Víly

opera

Hosťovanie Opery Štátneho divadla Košice

Prvé kompletne skomponované dielo R. Wagnera, ktoré bolo uvedené až po jeho smrti. Rozprávková opera s mytologickým námetom.

historická budova SND

Plán predstavení

Štvrtok 7. 6. 2018
19:00 h 21:10 h
V predaji

POZOR, NA TOTO PREDSTAVENIE PLATÍ ŠPECIÁLNA ZĽAVA 40% LEN NA OBMEDZENÉ OBDOBIE 40 HOD - OD STREDY 23.MÁJA OD 16H DO PIATKA 25.MÁJA DO 08H.

 

V CENE VSTUPENKY JE UŽ ZĽAVA ZOHĽADNENÁ. V TOMTO OBDOBÍ NIE JE MOŽNÉ ČERPAŤ A KUMULOVAŤ INÉ ZĽAVY PODĽA VOP SND.

Wagnerovo dielo Víly inscenovala košická opera v slovenskej premiére. Túto prvú dokončenú skladateľovu operu komponovanú ešte v štýle nemeckého romantizmu, silne ovplyvnenú Carlom Maria von Weberom a Heinrichom Marschnerom, prvýkrát uviedli v júni 1888 v Mníchove, až päť rokov po autorovej smrti. Zaujímavosťou je, že dielo vtedy naštudoval mladý Richard Strauss, premiéru dirigoval Franz Fischer. Napriek tomu, že sa jeho uvedenie stretlo s úspechom, časom táto opera takmer celkom upadla do zabudnutia a aj v súčasnosti sa hrá len zriedkavo. Romantický príbeh o túžbe kráľa Arindala po láske a ideálnom svete, zasadený do bavorských reálií konca 19. storočia, pripravilo vedenie Opery ŠD Košice s renomovaným inscenačným tímom i hosťami.

Hudobné naštudovanie: Robert Jindra
Dirigenti: Robert Jindra, Jan Novobilský
Réžia: Lubor Cukr
Scéna: Jaromír Vlček
Kostýmy: Josef Jelínek
Zbormajster: Lukáš Kozubík
Dramaturgia: Daniel Jäger