Čajkovskij. PRO et CONTRA

Boris Eifman

Čajkovskij. PRO et CONTRA

balet

Hosťovanie Eifman Ballet

Súbor z Petrohradu sa s týmto predstavením predstaví na doskách SND po prvý raz. Predstavenie je sprevádzané kolážou najvýznamnejších diel z pera P. I. Čajkovského.

nová budova SND, Sála opery a baletu

Baletný epos o geniálnom skladateľovi z dielne choreografického mága 20. storočia Borisa Eifmana je sondou do života jeho najobľúbenejšieho skladateľa. Vypovedá o životných peripetiách, úderoch osudu a utrpeniach skladateľa, odrážajúcich sa v tragických momentoch jeho hudby. Balet nie je len históriou súkromného života Čajkovského, ale pokúša sa zachytiť zlomové tragické momenty, ovplyvňujúce jeho tvorbu.

Na margo baletu PRO et CONTRA, ako aj ďalších diel hovorí: „Oslobodil som sa od konkrétnej techniky, snažím sa však vyjadriť všetko to, čo môže vyjadriť ľudské telo. Je to veľmi jemný nástroj, možnosti tela sú unikátne a zaslúžia si, aby sa rozvíjali. Nejde len o techniku. Ponárame sa do hlbín ľudskej duše, a to sa dá vyjadriť len novým spôsobom tanca, ani klasikou, ani neoklasikou. Myslím si, že sme našli symbiózu medzi tradičnou ruskou baletnou kultúrou 19. a 20. storočia a výdobytkami súčasnej svetovej choreografie.“

Libreto, choreografia, réžia: Boris Eifman
Hudba:  P. I. Čajkovskij
Scéna: Zinovy Margolin
Kostýmy: Olga Shaishmelashvili
Svetelný dizajn: Alexander Sivaev, Boris Eifman

Účinkujú:
Oleg Gabyshev
Oleg Markov
Eifman Ballet