Artaudia / Autopsy

Tomáš ProcházkaPeter Tilajčík

Artaudia / Autopsy

činohra

nová budova SND, priestory a javiská SND
15. 6. 2018

Plán predstavení

Piatok 15. 6. 2018
19:30 h 21:00 h
Avizované
Nedeľa 17. 6. 2018
18:30 h 20:00 h
Avizované
Štvrtok 21. 6. 2018
19:30 h 21:00 h
Avizované

Antonin Artaud patrí k najvýznamnejším a zároveň najbizarnejším postavám francúzskej divadelnej avantgardy. Napriek tomu, že ho do istej miery možno považovať za otca moderného divadla a krstného otca performatívneho umenia, jeho myšlienky nikdy neprekročili prah papiera.

Divadlo a jeho dvojník, korešpondencia, krátke prozaické texty či básne však zanechávajú jasnú myšlienku Artaudovho divadla – divadla krutosti. Divadla, ktoré má diváka bez milosti roztrhať na márne kúsky, následne ho znovu poskladať a poslať von ako nového človeka. Titulná krutosť sa stala predmetom častej dezinterpretácie, či už vo forme extrémneho fyzického divadla, alebo prehnanej expresivity. Ale čo ak je krutosť, po ktorej Artaud prahol, v skutočnosti niečo krásne, duchovné a katarzné?

Akú úlohu zohráva v dnešnom svete umelecké dielo? Dokážeme absorbovať duchovnú, schillerovskú úlohu divadla? Alebo je divadlo ako svätostánok či chrám už len minulosťou?

ARTAUDIA.AUTOPSY na základe Artaudovho diela skúma ústrednú myšlienku stvorenia nového človeka a jeho následného vstupu do nového života. V čom je človek, ktorého vidíme pred sebou, iný? Dokáže sa človek zmeniť v priebehu minúty? Hodiny? Dvoch hodín? A ak je to tak, ako vravia, nakoľko je potom relatívna aj naša osobnosť?

Konceptuálna performancia priamo nadväzuje na úspešný autorský projekt KAFKA.DREAMING. alebo o čom snívam, keď snívam o tom, že sa ako chrobák mením na Kafku?, v ktorom dvojica tvorcov a performerov skúmala na pozadí textov Franza Kafku (najmä List otcovi a Premena) svoj vzťah k vlastným otcom a myšlienku „otcovstva“ ako takú.

Účinkujúci: Peter Tilajčík, ako hosť, Tomáš Procházka, ako hosť
Koncept a réžia: Tomáš Procházka
Dramaturgia: Peter Tilajčík
Scénografia: Zuzana Hudáková, Ľudmila Bubánová
Hudba: Nada El
 
Uvedené časy sú orientačné