Sadko

Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov

Sadko

opera

Opera v siedmich obrazoch.

KONCERTNÉ PREDVEDENIE

nová budova SND, Sála opery a baletu
26. 1. 2018 28. 1. 2018

Plán predstavení

Sobota 16. 2. 2019
19:00 h 21:40 h
V predaji
Piatok 3. 5. 2019
19:00 h 21:40 h
V predaji

Rozprávková opera ruského romantika Nikolaja Rimského-Korsakova rozoznieva príbeh hudobníka Sadka, ktorý chce ostatných podnietiť k úniku z izolácie, z uzavretého prostredia domoviny a k objavovaniu nových svetov. Jeho sen však naráža na odmietnutie a nedôveru. Len dcéra morského vladára, krásna Volchovna, unesená jeho hudbou, mu pomáha uskutočniť jeho vizionárske myšlienky.

Predlohou diela sa stali stredoveké byliny a eposy o dobrodruhovi, obchodníkovi a spevákovi Sadkovi, ktoré autor spojil s rôznymi legendami o moriach, balansujúc pritom neustále medzi svetom ľudí a morských bytostí a medzi mýtom a realitou. Sadko je akýmsi slovanským Orfeom a súčasne Odyseom. Stelesňuje odvekú tvorivú silu fantázie, ktorá zápasí so skutočnosťou.

Ako popredný predstaviteľ ruského romantizmu spájal Rimskij-Korsakov vo svojich kompozíciách najlepšie tradície európskej hudobnej a hudobnodramatickej tvorby s odkazmi tradičnej ruskej kultúry. Koncertné uvedenie opery Sadko je skvelou príležitosťou vypočuť si jeden z jeho vrcholných majstrových opusov. 

Hudobne dielo naštudoval šéfdirigent a riaditeľ Opery SND Rastislav Štúr.

Dĺžka predstavenia: 2 hodiny 45 minút s jednou prestávkou

 

Inscenačný tím

Hudobné naštudovanie Rastislav Štúr
Dirigent Ondrej Olos
Videodizajn Darrel Maloney
Svetelný dizajn Charles Balfour
Režijná realizácia Elaine Tyler Hall
Dramaturgia Martin Bendik
Zbormajster Pavel Procházka