Literárny fond ocenil umelcov SND

Dôkazom úspešnosti divadelných premiér a umeleckých výkonov v Slovenskom národnom divadle (SND) za posledné obdobie bolo aj tohtoročné udeľovanie Výročných cien Literárneho fondu.

V Zichyho paláci v Bratislave v pondelok 20. novembra 2017 najskôr slávnostne odovzdali Ceny za celoživotné dielo, ktoré si za SND prevzal prof. Roman Polák, riaditeľ Činohry SND a poprední členovia činoherného súboru Anna Javorková, Kamila Magálová a Ľubomír Paulovič.

Za dramatickú tvorbu si Výročnú cenu Literárneho fondu za dramaturgiu prevzali - Darina Abrahámová za dramaturgiu na inscenácii hry Rodáci, Miriam Kičiňová za dramaturgiu projektu Divadlo proti extrémizmu – inscenáciu Natálka, Peter Kováč za dramaturgiu na inscenácii hry Mercedes Benz a Daniel Majling za dramaturgiu poviedok Roalda Dahla s prihliadnutím na dramaturgie inscenácií Apartmán v hoteli Bristol a Túžba po nepriateľovi.

Umeleckými výkonmi na seba upozornili: Daniel Fischer postavou Smrť v inscenácii Túžba po nepriateľovi a ako Oswald Cornelius v komédii Apartmán v hoteli Bristol; v tej istej komédii podal skvelý výkon v postave Petra Wiliamsona Emil Horváth, ktorý zaujal aj stvárnením pána Labaša v inscenácii Spievajúci dom; Tomáš Maštalír vynikajúco stvárnil Ľuda Kotlára v inscenácii Rodáci a Dona Carlosa v komédii Apartmán v hoteli Bristol (cenu získal aj s prihliadnutím na stvárnenie postavy Maxa Maxovského v seriáli Za sklom). Pozornosť si získali hereckými výkonmi aj protagonisti inscenácie hry Mercedes Benz Martin Huba, ktorý stvárnil postavu Boha a Robert Roth za postavu Lucifera.

V operných inscenáciách zaujali sólisti Daniel Čapkovič ako Mefistofeles a Monika Fabianová ako Marguerite vo Faustovom prekliatí a Michal Lehotský ako Eléazar v opere Židovka.

V balete Giselle excelovali a Výročnú cenu Literárneho fondu získali Luana Brunetti ako Giselle a Artemi Pyzhov ako Albert.

Blahoželáme!