Tlačové správy

Rigoletto so zahraničným hosťom poslednýkrát v aktuálnej sezóne
Publikované dňa: 19.02.2018

Medzi zahraničnými hosťami, ktorých v nasledujúcom období privíta Opera SND, je aj vynikajúci gruzínsky barytonista Nikoloz Lagvilava, ktorý 25. februára 2018 stvárni hlavnú postavu vo Verdiho opere Rigoletto.

Talianskeho skladateľa Giuseppe Verdiho by sme mohli súčasným jazykom označiť za „hitmakera“. Mnoho árií z jeho opier je notoricky známych. Z opery Rigoletto je to napríklad ária „La donna è mobile“ - brilantný výstup vojvodu z Mantovy, ktorý poprední tenoristi zaraďujú aj do svojich koncertných programov. Táto ária je taká populárna, že fragmenty z jej melódie znejú dokonca aj ako zvonenie v nejednom mobile.

Stanovisko vedenia Slovenského národného divadla k inscenácii Opery SND Sadko a zmeny predstavenia tohto titulu dňa 15. 2. 2018
Publikované dňa: 15.02.2018

Opera SND vytvorila v spolupráci s renomovaným zahraničným partnerom, Flámskou operou v Antverpách a Gente inscenáciu opery SADKO N. Rimského Korsakova, v ktorej je na javisku použitá zemina. Inscenácia už mala premiéru s následným cyklom repríz na pôde partnera. Na predmetný použitý materiál dostala Opera SND certifikát od svojho partnera, vystavený podľa platných európskych noriem. Keďže v radoch zamestnancov vznikla pochybnosť o jeho zdravotnej nezávadnosti, požiadalo vedenie SND na ich podnet o posudok zmluvného kompetentného partnera SND, spoločnosť MIOMED. Vystavený posudok však z pohľadu žiadateľa obsahuje vo svojej odporúčacej časti rozporuplný vzťah medzi výsledkom analýzy a popisom manipulácie s materiálom, ktorý vedie k nie celkom objektívnym uzáverom.

Novým riaditeľom Činohry SND sa stal režisér Michal Vajdička
Publikované dňa: 03.01.2018

Generálny riaditeľ SND Marián Chudovský vymenoval od 1. januára 2018 za riaditeľa Činohry Slovenského národného divadla (SND) režiséra Michala Vajdičku. Nastúpil na post, ktorý od 1. januára 2013 zastával prof. Roman Polák, ktorý realizoval so svojím tímom zaujímavú dramaturgickú koncepciu, keď jednotlivé sezóny pomenoval a naplnil inšpirujúcim obsahom - sezóna hriechu, sezóna morálky budúcnosti, slovenská sezóna, sezóna zahraničných režisérov a pôvodných textov a súčasná sezóna klasiky. Vzbudil touto koncepciu veľký záujem divákov i odbornej verejnosti a v rámci piatich rokov pôsobenia na poste riaditeľa Činohry SND dovŕšil tak svoju víziu. Roman Polák odchádza na základe svojho rozhodnutia so zámerom intenzívnejšie sa venovať režijnej tvorbe.

SND vás pozýva navštíviť novú webovú stránku
Publikované dňa: 01.12.2017

Vážení návštevníci Slovenského národného divadla,

od dnešného dňa 1. decembra 2017 vás pozývame navštíviť novú webovú stránku Slovenského národného divadla.

Aktuálnosť, rýchly prístup, jednoduchá orientácia a responzivita na všetkých zariadeniach – tak by sme najlepšie charakterizovali hlavné črty novej webovej stránky.

Domovskej stránke dominujú výrazné fotografie aktuálnych premiérových inscenácií. Nájdete tu tiež program Činohry, Opery a Baletu SND na najbližšie dni, ako aj aktuality zo sveta prvej divadelnej scény. Zároveň sú k dispozícii praktické ikonky, vďaka ktorým sa jedným klikom dostanete do najžiadanejších sekcií: vyhľadávača, programu a rezervačnej linky, môžete sa prihlásiť na odber divadelných noviniek (newslettra), či sledovať naše sociálne siete a nechýbajú ani informácie pre imobilných návštevníkov.