Slovensko 2043

Slovensko 2043

činohra

Diskusie Martina Strižinca na témy spojené s budúcnosťou Slovenska s odborníkmi doplnené o originálny pohľad umelcov

nová budova SND, Modrý salón
22. 1. 2019 19:30 h - 21:00 h

Plán predstavení

Utorok 11. 6. 2019
19:30 h 21:00 h
V predaji

V roku 2018 si Slovensko pripomenulo mnohé významné okrúhle historické výročia a nečakane sa po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej znova dostalo na pomyselnú križovatku. Od vstupu do EÚ a NATO našej krajine chýba dlhodobá vízia. Diskutujme o budúcnosti, hľadajme to, čo nás spája a počúvajme sa pri tom. Ako má Slovensko vyzerať o ďalších 25 rokov, teda v roku 2043, keď si budeme pripomínať 50.výročie vzniku moderného štátu? Ako k tomu vieme sami prispieť už teraz?

Séria diskusných večerov v Modrom salóne prevedie divákov rôznymi témami, ktoré sa pred nami v dlhodobom horizonte črtajú. Ako budeme starnúť? Ako sa budeme vzdelávať? Čo budeme jesť, obliekať si s prihliadnutím na meniacu sa klímu? Ako sa budeme prepravovať? A čo vlastne budeme robiť a ako pracovať s ohľadom na demografickú krivku, automatizáciu práce a meniacu sa etnickú štruktúru obyvateľov. A budeme mať v čase digitálneho progresu ešte interaktívne divadlo reprezentované živým hercom?

Moderátor: Martin Strižinec

22. 5.  2019 o 19.30
Budeme mať trojdňový víkend?

Ako sa zmení pracovný trh. Zavedieme trojdňový víkend? Osvedčí sa predsa len univerzálny základný príjem? O aký tovar a služby bude mať záujem čoraz prestarnutejšia populácia? Aký je v striebornej ekonomike potenciál? Aké profesie zaniknú a aké budeme potrebovať? A dokedy budeme robiť? A čo vlastne?

Hostia: Viliam Pálenik (Slovenská akadémia vied), Táňa Sedláková (iniciatíva Slušné Slovensko)