Altinay Asylmuratova

Altinay Asylmuratova

Baletní majstri - hosťujúci

Baletná majsterka, bývala riaditeľka Vaganovovej choreografickej akadémie

Altinay Asylmuratova sa narodila v Alma-Ate, v Kazachstane v rodine tanečníkov. Rodina sa neskôr presťahovala do Petrohradu, aby mohla Altinay študovať na  Vaganovovej  choreografickej akadémii. Po absolvovaní triedy Inny Zubkovskej nastúpila v roku 1978 do baletu Kirovovho divadla. Po štyroch rokoch  prijala post prvej sólistky. 

Vďaka častému hosťovaniu sa Altinay Asylmuratova  preslávila  viac v baletných domoch západnej Európy ako v jej domácom divadle. Obdiv divákov odrážal spojenie jej dokonalého vzhľadu a čistoty  jej tanca.

Počas svoje tanečnej kariéry v rokoch 1978 - 2000 stvárnila desiatky výnimočných postáv. Jej repertoár zahŕňal všetky klasické baletné sóla v baletoch, akými sú napríklad:  Labutie  jazero, Spiaca krásavica, Giselle, Don Quijote, Bajadéra, Korzár,  Spiaca krásavica, balety  Michaila Fokina, akými sú  napríklad:  Vták ohnivák, Sylfidy, rovnako ako moderné baletné diela.  napr. Romeo a Júlia, mnohé choreografie od Georga Balanchina a Rolanda Petitu. 

Jej najvýznamnejším baletným partnerom bol Farouk Ruzimatov. 

V roku 2000 bola vymenovaná za umeleckou riaditeľku Vaganovovej  choreografickej Akadémie, ktorú viedla do roku 2013. V súčasnosti pôsobí ako baletná majsterka v prestížnych baletných súboroch sveta.