Klaudia Račić Derner

Klaudia Račić Derner

Soprán

Absolventka Vysokej školy múzických umení v Bratislave. V roku 1993 sa stala laureátkou Medzinárodnej speváckej súťaže Antonína Dvořáka v Karlových Varoch, ale aj držiteľkou Ceny Andreja Kucharského a Ceny Českého rozhlasu za najlepšiu interpretáciu hudby 20. storočia. Klub priateľov Štátnej opery vo Viedni jej udelil hlavnú cenu pre mladých spevákov. V roku 1996 sa stala absolútnou víťazkou Medzinárodnej speváckej súťaže Mikuláša Schneidra-Trnavského, v roku 1999 obsadila druhé miesto na Medzinárodnej súťaži Lucie Popp, o dva roky neskôr (2001) postúpila do semifinále Svetovej súťaže BBC Cardif Singer of the World. Je nositeľkou Ceny Alfréda Radoka za najlepší ženský herecký výkon.

Sólistkou Opery Slovenského národného divadla je od roku 1994. Na scéne SND sa v priebehu niekoľkých rokov etablovala ako významná predstaviteľka lyrického a mladodramatického sopránového odboru. S úspechom stvárnila rolu Mařenky v Predanej neveste, ako aj Dvořákovu Rusalku, Mimi v Pucciniho Bohéme a Janu z Arcu v Čajkovského Panne Orleánskej. Naštudovala tiež hlavné úlohy v dvoch kľúčových operách slovenských skladateľov: Katušu v Cikkerovom Vzkriesení a Katrenu v Suchoňovej Krútňave. Roku 2001 získala prestížnu Cenu Thálie za hlavnú rolu Kateriny v Šostakovičovej opere Lady Macbeth Mcenského okresu, ktorú stvárnila na scéne pražského Národného divadla. V zahraničí má úspechy v úlohe Rusalky (Praha, Nationaloper in Lyon, St. Gallen), ale tiež ako Jenůfa v Janáčkovej Jej pastorkyni (St. Gallen). Na bratislavskej opernej scéne sa predstavila aj v ďalšej veľkej janáčkovskej úlohe, v titulnej postave opery Káťa Kabanová. Zaujala tiež ako Vendulka v inscenácii Smetanovej Hubičky.

Klaudia Dernerová hosťovala a hosťuje v brnianskom Janáčkovom divadle, v Staatsoper Hannover, ako koncertná umelkyňa spievala s Pražskou filharmóniou, Pražským komorným orchestrom, vystúpila v Teatro di Parma, Teatro di Busseto, ale spolupracovala aj s Radio Symphonie Orchester vo viedenskom Konzerthause, s budapeštianskym Komorným orchestrom, so Zagreb Radioorchester, Torino Philharmonie a ďalšími telesami. Vystupovala aj na letných festivaloch Lago di Garda a Lago di Como. V rokoch 1997, 2014 a 2015 absolvovala koncertné turné po Japonsku.   

Od roku 2008 je činná aj ako pedagóg.

Predstavenia