Tomáš Brauner

Tomáš Brauner

Hosťujúci dirigenti

Dirigent Tomáš Brauner sa narodil v roku 1978 v Prahe. Študoval hru na hoboji a dirigovanie na Štátnom konzervatóriu v Prahe. V roku 2005 absolvoval Hudobnú fakultu Akadémie múzických umení v Prahe, odbor dirigovanie. Nasledovala študijná stáž na viedenskej Universität für Musik und darstellende Kunst.

 

Tomáš Brauner patrí k najvyhľadávanejším dirigentom svojej generácie. Od roku 2013 zastáva post šéfdirigenta Plzenskej filharmónie a od roku 2014 sa stal hlavným dirigentom Symfonického orchestra Českého rozhlasu v Prahe.

 

Pravidelne spolupracuje s poprednými symfonickými orchestrami: Symfonický orchester Hlavného mesta Prahy FOK, PKF-Prague Philharmonia, Münchner Symphoniker, Slovenská filharmónia, Philharmonie Sundwestfalen, Štátny orchester moskovského rozhlasu, Orchestra of Colorurs Athen, Janáčkova filharmonie Ostrava, Pražský komorní orchestr, Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie Bohuslava Martinů, Moravská filharmonie Olomouc či Severočeská filharmonie Teplice alebo Český národní symfonický orchestr a ďalšie.

 

Umeleckú dráhu operného dirigenta započal v Divadle J. K. Tyla v Plzni, kde naštudoval a dirigoval mnoho operných titulov (Ponchielli – La Gioconda, Mozart – Don Giovanni, Čajkovskij – Panna orleánska, Dvořák – Jakobín, Puccini – Turandot, Cilea – Adriana Lecouvreur a ďalšie).

 

V roku 2008 debutoval v Štátnej opere Praha s prestavením Verdiho Otella. Nasledoval Massenetov Don Quijote, Rossiniho Barbier zo Sevilly, Pucciniho Bohéma a Tosca, Verdiho Nabucco, Mozartova Čarovná flauta, Bizetova Carmen či koncertné uvedenie Mignon od Ambroisa Thomasa.

 

V Národnom divadle moravskosliezskom v Ostrave naštudoval a diriguje Verdiho opery Nabucco a Ernani, Gounodovo dielo Rómeo a Júlia, Donizettiho Máriu Stuardovú, Hamleta od Ambroisa Thomasa, ďalej Janáčkovu Káťu Kabanovú a ďalšie. V Palacio de Bellas Artes v Mexico City dirigoval operu Leoša Janáčka Její pastorkyňa. Z baletných titulov naštudoval Čajkovského Labutie jazero, Šípkovú Ruženku, Zvonára z Notre-Dame od Jeana-Michela Jarrého alebo Giselle od A. Ch. Adama.

 

Pozývajú ho na významné medzinárodné festivaly: Bad Kissingen, Festival Richarda Straussa v Garmisch Partenkirchen, kde ho spolu so Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu pozvali na otvárací koncert k 150. výročiu od narodenia Richarda Straussa. Dirigoval tu Alpskú symfóniu od tohto autora. Ďalej hosťoval na festivaloch Pražská jar, na Medzinárodnom hudobnom festivale Smetanova Litomyšl a na Medzinárodnom hudobnom festivale Český Krumlov.

 

V roku 2010 sa stal laureátom Medzinárodnej dirigentskej súťaže Dimitrisa Mitropoulosa v Aténach.