Zlatá éra divadelníctva cez objektív Antona Šmotláka

V novej budove SND si môžete pozrieť výstavu jedinečných záberov fotografa Antona Šmotláka. Na pol stovke fotografií, z ktorých väčšina nebola nikdy zverejnená, sú umelci, ktorí výrazne prispeli k spoluvytváraniu a mnohí svojou tvorbou stále píšu dejiny slovenského divadelníctva.

Cieľom iniciátorov inštalácie je pripomenúť si najstaršiu generáciu slovenských hercov. „Básnik okamihu“ Anton Šmotlák sa štyridsať rokov familiárne pohyboval v prostredí divadla, filmových ateliérov i v zákulisí televízie. Mnohí z hereckých legiend boli jeho osobnými priateľmi. Vďaka tomu ich mal možnosť portrétovať aj v súkromí. Pri nevšednej príležitosti vznikol napríklad úsmevný záber hereckej divy Hany Meličkovej, ktorá pozvala Antona Šmotláka do svojho bytu, aby ju odfotografoval s novým televízorom. Celú plejádu umelcov však zvečnil v ich prirodzenom prostredí na javisku, v divadelnej šatni, pri nakrúcaní. Vzácne sú aj zábery hercov s pedagógmi v čase ich štúdia na VŠMU, napríklad mladučká študentka Božidara Turzonovová s profesorom Jánom Borodáčom; do tejto generácie patrí aj Emília Vášáryová na záberoch s Ivanom Mistríkom, Marián Labuda, Oldo Hlaváček, či Juraj Slezáček. V plnej sile tvorivosti si môžeme pripomenúť celú plejádu skvelých osobností, ktorí už dnes patria ku kultúrnemu dedičstvu. Obdivovať môžeme Martina Gregora, Mikuláša Hubu, Viliama Záborského, Františka Dibarboru, Ivana Rajniaka, Samuela Adamčíka, Karola Machatu, Ela Romančíka, Gustáva Valacha, Jána Jamnického, Karola L. Zachara, Zdenu Gruberovú, Máriu Prechovskú, Jozefa Kronera, Ctibora Filčíka, Ladislava Chudíka, Leopolda Haverla, Michala Dočolomanského, Jozefa Adamoviča, Júliusa Pántika, Evu Kristínovú, Soňu Valentovú, Evu Krížikovú či Stana Dančiaka; ale aj stále aktívnych a činorodých Máriu Kráľovičovu, Dušana Jamricha, Martina Hubu a ďalších.

Keď v januári 1979 výborný fotograf a v najlepšom slova zmysle bohém Anton Šmotlák odišiel, v Bratislavských Novinách.sk Július Satinský napísal, že umrel dobrotivý paparazzo „Foto Šmotlák“, lebo takto ho umelci a milovníci umenia poznali.

Ako hold legendám a to, že ich majstrovstvo je veľkou školou a inšpiráciou pre mladých, vernisáž uviedli vnuk Štefana Kvietika Matúš a Broňa Kováčiková, prapraneter Oľgy Országovej Borodáčovej.

Výstavu z archívu syna Antona Šmotláka pripravilo Občianske združenie Poďme sa zachrániť zastúpené novinárom Erikom Kollárikom v spolupráci so SND.

 

Dátum od: 
12.2.2018
Dátum do: 
16.3.2018
Miesto výstavy: 
Nová budova SND – 4. NP strana Činohry a Opery a baletu – výstavné panely