Aké bude divadlo o 100 rokov?

Patríme k šťastným generáciám, ktoré majú šancu zažiť významné jubileum našej erbovej inštitúcie. Preto sme v rámci edukačnej činnosti zapojili do osláv storočnice aj našich najmenších. V septembri 2019 sme oslovili školy a vyzvali ich, aby žiaci prvého stupňa ZŠ nakreslili, ako si predstavujú divadlo o 100 rokov.

Spoločné kreatívne dielka celej triedy mali školáci možnosť zasielať do 4. decembra 2019. Do súťaže sa zapojilo 62 škôl, 100 tried a viac ako 250 diel, v ktorých zachytili predstavy o divadle o ďalších sto rokov.

„V dnešnom pretechnizovanom svete je pre rozvoj kultúry a spoločnosti veľmi dôležité zamerať sa na výchovu nových verných divákov už od raného veku a vzbudiť u nich záujem o umenie. Preto ma nesmierne teší, že sa do našej súťaže aj vďaka pedagógom zapojilo viac ako 2 500 detí a prostredníctvom výtvarných diel nám priblížili svoju predstavu o budúcnosti divadla, pričom v nich zachytili čaro živého kontaktu s divadelným prostredím, bez ktorého si dnes a ani v budúcnosti divadlo nevieme predstaviť,“ dodáva riaditeľka Centra marketingu SND Henrieta Borowiecka.

O tom, že sú naše deti kreatívne, sme sa presvedčili spolu s odbornou porotou, ktorej členmi boli riaditelia umeleckých súborov a zástupcovia partnerov súťaže. Pod vedením pedagógov vytvorili deti pôsobivé umelecké dielka, ktoré budú môcť naši diváci a priaznivci divadla vidieť v priestoroch novej budovy SND v júni 2020.

Víťazom súťaže sa stala 3. C trieda zo Základnej školy Mirka Nešpora 2 v Prešove a získala vstupenky pre celú triedu na operné predstavenie Rozprávka o šťastnom konci, knihy z kníhkupectva Panta Rhei, celoročné predplatné časopisu Zornička či sladkosti od spoločnosti IDC Holding a darčekové predmety SND.

Triedy na druhom a treťom mieste si podelili knihy z kníhkupectva Panta Rhei, celoročné predplatné časopisu Zornička, sladkosti od spoločnosti IDC Holding a darčekové predmety SND. Druhé miesto patrí 1. B triede Spojenej škole sv. Vincenta, Bachova 4, Bratislava a tretie 4. A triede Základnej školy Hliny VIII, Lichardova 24, Žilina.

Hodnotenie pre odbornú porotu bolo veru náročné, preto sa komisia rozhodla udeliť aj šesť špeciálnych cien, dosiek, ktoré budú triedam pripomínať, že aj ony boli súčasťou osláv storočnice SND:

• špeciálna cena Opery SND

3. B, ZŠ Bystrany

• špeciálna cena Baletu SND

2. B, ZŠ, Pohraničná 9, Komárno

• špeciálna cena Činohry SND

3. A, ZŠ, Dolné lúky 357,

Brezová pod Bradlom

• špeciálna cena Marketingu a vizuálnej komunikácie SND

3. A, ZŠ Krivany

• špeciálna cena Umelecko‑dekoračných dielní SND

5. G, Cambridge International School, Úprkova 3, Bratislava


(ktorej žiaci spĺňali vekové kritériá súťaže)

• špeciálna cena generálneho riaditeľa SND

2. C, ZŠ, Školská 266, Rovinka

MIriam Gaťašová, projektová manažérka Centra marketingu SND

Pravidlá súťaže nájdete na:

https://www.snd.sk/pravidla-sutaze-divadlo-o-100-rokov