Čo prinesie nová divadelná sezóna 2022/2023

Vedenie SND prezentovalo na tlačovej konferencii 16. júna 2022 podrobné dramaturgické plány troch umeleckých súborov SND a ďalšie aktivity na nasledujúcu 103. divadelnú sezónu SND.
 
Riaditeľky činoherného a baletného súboru a riaditeľ operného súboru SND hovorili detailne predovšetkým o premiérach a generálny riaditeľ SND Matej Drlička informoval o témach manažérskych, otázkach z oblasti komunikácie, obchodu, financií a ďalších. Predstavil tiež členov novokonštituovanej Umeleckej rady SND. Členov umeleckej rady uvádzame v nižšie publikovanej správe.
 
Dôležitým míľnikom pre SND je spustenie nového elektronického predaja vstupeniek, ktorý bude súčasne zmenou v spôsobe, akým chce SND komunikovať so svojím divákom. S jeho aplikáciou rátame od 1. augusta 2022 a k tomuto dátumu sa začne aj predaj abonentiek na novú sezónu, ktorý potrvá do 15. septembra.
 
Mimoriadnym záujmom SND je orientácia na detského/mladého diváka. V tejto súvislosti sa pripravuje množstvo aktivít, napríklad aj zvýšenie počtu predpoludňajších predstavení, užší kontakt s pedagógmi a mnoho iných.
 
V SND si uvedomujeme aj dôležitosť komunikácie a kontaktu s našimi divákmi prostredníctvom webovej stránky, ktorej novú verziu pripravujeme; riešime aj novú podstránku, ktorá bude slúžiť na aktuálne informovanie verejnosti o postupe rekonštrukčných prác na historickej budove SND.
 
„Divadlo opäť raz môže naplniť svoju funkciu reakcie na realitu. To určuje jeho zmysel. Tvoriť unikátne svety, ktoré môžu byť estetickým, filozofickým i konceptuálnym odrazom sveta, jeho komentárom, analýzou, emocionálnou očistou, jednoduchým precítením reality,“ uviedla na tlačovej besede k pripravovaným premiéram v novej divadelnej sezóne riaditeľka Činohry SND Miriam Kičiňová a pokračovala: „V sezóne 2022/2023 bude činoherný súbor pátrať v témach, ktoré tvoria našu vertikálnu dramaturgiu, ako amnézia pamäti, biele miesta dejín, cyklus Západ, depresia Európy, kultúrne vojny, starnutie, kto je naša komunita, o aký svet a hodnoty má zmysel zabojovať. To sa pretaví do dvanástich projektov, ktoré spája moment krízy, osobnej i spoločnosti (spoločenskej) a následná reakcia, ktorá núti meniť postoje. Jednotlivca i spoločnosť.“
 
Z konkrétnych titulov spomeňme napríklad Shakespearovu drámu Macbeth, ďalej hru azda najuznávanejšej súčasnej americkej dramatičky Sarah Ruhlovej Čistý dom, ktorá získala za toto dielo s tragikomickým nádychom prestížnu Pulitzerovu cenu, hru nemeckého dramatika Franza Xavera Kroetza s názvom Koncert na želanie, ktorá je sugestívnym obrazom ľudí neschopných artikulovať vlastnú identitu, na scénu sa dostane aj dramatizácia románu talianskeho kontroverzného autora Alberta Moraviu Konformista, aj slávny román Louisy May Alcottovej Malé ženy, ktorý možno máte aj vo svojej knižnici. Nebude chýbať ani pôvodná slovenská tvorba – Chalupkovo Kocúrkovo a kolektív autorov sa inšpiroval poviedkami Boženy Slančíkovej-Timravy a ponúkne večer pod názvom Deti. Ďalšie pôvodné projekty sú na programe v Modrom salóne; na scéne Činohry SND privítame mimoriadnych hostí a súbor vycestuje na niekoľko festivalov do zahraničia i na Slovensku.
 
„Pre novú opernú sezónu pripravujeme tri premiéry. Na javisko sa vracia v novej inscenácii jeden z najpopulárnejších titulov, Carmen Georgesa Bizeta. Nová inscenácia má ambíciu zachovať divácku atraktivitu diela, ale odkryje aj iné roviny ako iba príbeh o prelietavej láske. Temperamentnú Carmen vystrieda slávnostná opera Eugena Suchoňa Svätopluk. Zásadná historická téma sa na scénu Opery SND vracia ako súčasť osláv 30. výročia vzniku Slovenskej republiky v novej, výtvarne silnej a filozofickej koncepcii. Na ňu nadviaže výpravná belkantová opera so sugestívnym príbehom z anglickej histórie Maria Stuarda od Gaetana Donizettiho,“ informoval riaditeľ Opery SND Lubor Cukr.
 
Trojicu premiér doplní súčasná pocta opernému žánru s odkazmi do histórie, Impresario Dotcom od Ľubice Čekovskej v koprodukcii so svetoznámym festivalom v Bregenzi ako súčasť špeciálnych projektov Opery SND. Otvárací galakoncert sezóny bude Poctou Edite Gruberovej, pripomenieme si 75. nedožité narodeniny režiséra Jozefa Bednárika aj tým, že vrátime do repertoáru výpravnú Pucciniho operu Turandot. Z významných hosťovaní spomeňme, že zbor Opery SND vystúpi na prestížnom opernom festivale Janáček Brno, kde uvedie dielo Feliksa Nowowiejského Quo Vadis.
 
Balet SND má naplánované dve premiéry, dva exkluzívne projekty a privíta niekoľko hosťujúcich súborov. „Na scénu sa s odstupom času vráti balet La fille mal gardée známy pod slovenskými názvami Zle strážené dievča alebo Márna opatrnosť. Príbeh popretkávaný vtipnými situáciami a veľkými tanečnými obrazmi velikána svojho remesla uvedieme v choreografii sira Frederika Ashtona. Do sveta neobmedzenej fantázie vtiahne divákov druhá premiérová inscenácia Pinocchio. Vizuálne príťažlivé spracovanie známej rozprávky na hudbu Nina Rotu pripraví choreograf Giorgio Madia,“ spresňuje riaditeľka Baletu SND Nina Poláková. V repertoári budú inscenácie premiérovo uvedené v tejto sezóne – výpravná Popoluška, ikonické choreografie v programe Rukopisy majstrov a tiež spoločný projekt Balet&Sľuk/Tancom k sebe, ktorého program dostane nový šat. Pribudnú klasické tituly ako Labutie jazero a Giselle a detské tituly Luskáčik a Narodil sa chrobáčik.
 
Balet SND bude pokračovať v tradícii projektu galakoncertu Umenie pre život, na ktorom budú participovať baletní sólisti z najprestížnejších divadelných scén sveta, a druhým je Fashion Ballet, ktorý po mimoriadnych ohlasoch tento rok vstúpi do nového ročníka s novými choreografiami i novými dizajnovými kostýmami.
 
Podrobné informácie prinesieme na FB stránkach umeleckých súborov.
 
Ďakujeme vám za priazeň v aktuálnej, práve sa končiacej sezóne a tešíme sa na stretnutia s vami v novej budove SND v divadelnej sezóne 2022/2023.