Ďakujeme, Slovensko

SND v spolupráci s RTVS pripravilo unikátny program, v ktorom sa stretlo 120 osobností.

 
Do jedinečného projektu Ďakujeme, Slovensko sa zapojilo 120 osobností z kultúrnej, spoločenskej, vedeckej a športovej oblasti v programe, ktorý odvysiela RTVS na Jednotke v piatok 26. júna o 20.30 hod.


Program Ďakujeme, Slovensko vznikal v čase prísnych karanténnych opatrení, umelci buď vystupovali na javisku historickej budovy SND pred prázdnym hľadiskom, alebo nahrali osobné video posolstvo zo svojich domovov nielen na Slovensku, ale i v zahraničí.
 
SND si tento rok pripomína 100. výročie svojho vzniku, koronakríza však úplne zmenila plánované oslavy. „Uprostred pandémie sme sa rozhodli, že symbolicky pozveme do historickej sály SND celé Slovensko, aby sme sa poďakovali rôznym skupinám obyvateľstva, ktoré neboli v jednoduchej situácii. Verím, že toto poďakovanie nebude mať len symbolickú hodnotu, ale aj vysokú umeleckú úroveň,“ uviedol generálny riaditeľ SND Peter Kováč.
 
„RTVS ako spoločensky mimoriadne zodpovedná inštitúcia sa v spolupráci so Slovenským národným divadlom a Národnou bankou Slovenska chce týmto programom veľmi pekne poďakovať všetkým občanom Slovenska za ich mimoriadne zodpovedný prístup počas pandémie koronavírusu. Je to naše vyjadrenie vďaky za to, ako zodpovedne sa naši občania po celý čas správali. Verím, že sme všetkým dali signál, že Slovensko sa v ťažkých chvíľach, tak ako to v histórii vždy bolo, dokázalo aj tentoraz zomknúť,“ poznamenal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

 
Projekt Ďakujeme, Slovensko podporila Národná banka Slovenska. „Je to skvelý nápad a je fantastické dostať na jedno miesto ľudí, ktorí vedia pohnúť srdcami ďalších ľudí. Prichádzam zo sveta peňazí, kde sa emócie veľmi nenosia. No zažili sme dobu, ktorá pohla každým z nás a veci, ktoré boli samozrejmé, prestali byť samozrejmými,“ povedal guvernér NBS Peter Kažimír a dodal: „Ľudia, ktorí celý život rozdávajú radosť, pocit slasti a niekedy aj pocit zabudnutia, tieto pocity spolu s takým malým každodenným ‚ďakujem‘ môžu teraz odovzdať všetkým tým, ktorí nám pomohli prežiť posledné týždne a mesiace. Bez peňazí to ale nejde. Ak sa stretli ľudia, ktorí toto chcú robiť, RTVS a SND sa rozhodli takýto program zorganizovať a my sme mali možnosť malým dielom prispieť, tak sme to radi urobili a vždy radi prispejeme.“

 
V programe budú účinkovať operní sólisti Ľubica Vargicová, Katarína Juhásová, Ľudovít Ludha, Peter Mikuláš, členovia zboru a orchestra Opery SND, sólisti Baletu SND v choreografii Igora Holováča. V programe ďalej privítame napríklad Bratislavský chlapčenský zbor, Richarda Müllera, Ľubicu a Mariána Čekovských.
 
O tom, ako sa vyrovnávali s obmedzeniami počas karantény, ale i s osobným posolstvom do budúcnosti sa s divákmi podelia herci Emília Vášáryová, Martin Huba, Zuzana Kronerová, Božidara Turzonovová, Tatiana Pauhofová, Dominika Kavaschová, Emil Horváth, František Kovár, Daniel Fischer, Ján Koleník, Ľuboš Kostelný, Alexander Bárta, Richard Stanke, filozof a prekladateľ Miroslav Marcelli, kazateľ Daniel Pastirčák, arcibiskup Stanislav Zvolenský, dizajnér a konštruktér Štefan Klein, výtvarník Marek Ormandík, spisovateľ Michal Hvorecký, básnik a textár Ivan Štrpka, Dado Nagy, hudobníci Jozef Lupták, Dalibor Karvay, Roman Patkoló, speváci Jana Kirschner a Dan Bárta, dramatici a režiséri Peter Bebjak, Stanislav Štepka, Viliam Klimáček, predseda SAV Pavol Šajgalík, športovci Matej Tóth, Peter Sagan, Veronika Velez-Zuzulová či Anastázia Kuzminová.
V programe Ďakujeme, Slovensko pozdravia divákov aj moderátori RTVS.
 
Za hudobnou dramaturgiou, okrem programu SND, stojí aj Martin Valihora, ktorý ho vytvoril s autorom myšlienky režisérom Antonom Šulíkom. „V čase karantény sme si často volali a vymieňali pocity z danej situácie, čo urobiť a ako zareagovať. Vážime si, že verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska, Slovenské národné divadlo a Národná banka Slovenska prijali pozvanie do tohto projektu a mohli sme dať dokopy absolútne spektrum toho najlepšieho, čo naša krajina ponúka. Veľká vďaka patrí všetkým účinkujúcim a celému tvorivému tímu, ktorí prijali pozvanie do tohto krásneho projektu,“ priblížil Martin Valihora. Spolu s Jazz Quartetom v programe odohrajú novú autorskú skladbu Marcela Palondera – Za oknami jar, ktorú zložil počas koronakrízy. Na divadelných doskách hudobne podporili aj Petra Lipu a Milana Lasicu v skladbe Prosperita.
 
Diváci zároveň budú môcť podporiť občianske združenia, ktoré v krízovom období pomáhali najviac ohrozeným ľuďom.
 
Súčasťou programu je aj charitatívna zbierka pripravená v koordinácii s aktivitou #KtoPomozeSlovensku. Organizátori sa vzhľadom na vývoj situácie rozhodli ukončiť získavanie finančných prostriedkov na pomoc zdravotníkom a ľuďom v prvej línii a v týchto dňoch presmerovávajú pomoc k efektívnemu prepájaniu potrieb nielen zdravotníkov, ale aj ostatných zraniteľných skupín, komunít a pomáhajúcich organizácií s tými, ktorí pomôcť môžu a chcú. #KtoPomozeSlovensku viac ako dva mesiace denne pomáhalo zvládnuť koronakrízu a chrániť zdravotníkov a ľudí v prvej línii. „Aj takto sa chceme úprimne poďakovať celému tímu a všetkým darcom – firmám aj jednotlivcom, ktorí spoločne pomohli Slovensku. Je to dôkaz, že v krízovej situácii si vieme pomôcť, vytvoriť funkčný koncept založený na dôvere, spolupráci a spoločnom záujme,“ hovoria organizátori pomoci.
 
Všetky nevyčerpané finančné prostriedky vrátane tých, ktoré ešte v najbližších dňoch prídu, sa použijú na nákup germicídnych žiaričov, ktoré zabezpečujú dezinfekciu priestorov a ktoré boli veľmi žiadané. Hnutie #KtoPomozeSlovensku momentálne zastavuje svoju činnosť (koniec núdzového stavu na Slovensku) a preto ďalšie prostriedky sa budú zbierať pre tieto organizácie: OZ Cesta von, Človek v ohrození, Vagus a DePaul, ktoré pracujú s najviac ohrozenými skupinami.
 
Záštitu nad programom Ďakujeme, Slovensko prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová a Ministerstvo kultúry SR. Hlava štátu sa na záver poďakuje všetkým, ktorí svojou disciplínou a ochotou pomôcť bojovali proti pandémii.