Večer tanečného umenia VŠMU a Baletu SND

Večer tanečného umenia VŠMU a Baletu SND

Ballett
Neues Gebäude, Opern- und Ballettsaal
29. 6. 2021 19:00 h - 19:50 h

Program Večera tanečného umenia VŠMU a Baletu SND je prezentáciou diplomovej práce študenta katedry tanečnej tvorby Adriana Ducina, bakalárskej práce študentky katedry tanečnej tvorby Hany Vidovej a dvoch duet, ktorých autormi sú absolventi VŠMU pôsobiaci v Balete SND Reona Sato a Igor Holováč.

tRi
 
Rezignácia. Razancia. Rezistencia. Buď sexy! Hanbi sa! Buď šťastná! Nevytŕčaj z davu! Buď hravá! Buď viac ženská! Buď sebavedomá! Buď nahnevaná! Buď bláznivá! Buď!
 
Hudba Ibu Selva, Plastikman, Richie Hawtin, Moses Sumney, Nils Frahm, Woodkid
Choreografia Hana Vidová
Kostýmy Hana Vidová, Miroslava Porubänová, Denisa Šeďová, Dominika Rjapošová
Svetelný dizajn Michaela Pavelková, Boris Adamčík
Interpretácia Denisa Šeďová, Dominika Rjapošová, Mária Viteková, Marta Blašková, Stela Bocáková, Viktória Malá
 
QUIET IN MY SOUL
 
Láska je tým, čo nám aj v hektike života prináša do duše pokoj.
 
Hudba Lajkó Félix
Choreografia Igor Holováč
Interpretácia Maho Miyagawa, Seiru Nagahori
 
MARE
 
Kde je hranica medzi realitou a snom? Autor choreografie Adrian Ducin sa v tanečnom obraze pohráva s dvomi realitami mladého muža, ktorý balansuje medzi skutočnosťou a snami. Tie ho svojou reálnosťou vťahujú do paralelného sveta, ktorý je rovnako krásny ako nebezpečný. Do snov sa vkráda žena – mora, tá svoju obeť vťahuje čoraz viac do spánkovej paralýzy. Tri alter egá muža zdanlivo banálnu zápletku pertraktujú do fantazijnej optiky plnej divadelnej obrazotvornosti.
Klavírny koncert G Dur impresionistu Mauricea Ravela podčiarkuje myšlienku neuchopiteľného stavu mysle na rozhraní sna a skutočnosti.
 
Hudba Maurice Ravel (klavírny koncert G Dur)
Choreografia Adrian Ducin
Interpretácia Ema Dobešová, Kristian Achberger, Jean-Michel Reuter, Gerardo Ganzales Villaverde, Emanuele Ferrentino, Filip Manca
 
A USELESS MATTER
 
„Spomalenie fungovania sveta“ spôsobené celosvetovou pandémiou bolo príležitosťou zamyslieť sa. Aké sú hodnoty jedincov, aké ľudstva? Ukázala pandémia skutočnú hodnotu umenia, ktoré sa zrazu ocitlo na samom okraji záujmu spoločnosti? Aké miesto má v tomto svete umelec – tanečník? Aká je jeho skutočná hodnota? Choreografka Reona Sato sa v emotívnom duete snaží nájsť odpovede na existenčné otázky, ktoré sa nepozvane vkradli do jej profesijného života v poslednom období.
 
Hudba Ryuichi Sakamoto (skladba Intermezzo zo štúdiového albumu BTTB)
Choreografia Reona Sato
Interpretácia Reona Sato, Damani Campbel Williams
 
BOLERO
 
Rytmus a postupný rast najznámejšej skladby francúzskeho skladateľa Mauricea Ravela korešpondujú so základnou vonkajšou formou choreografie, ktorá podobne ako hudobná predloha mohutnie, získava na farbe a technike, počte účinkujúcich. Zdanlivo abstraktná choreografia v rytmickej melódii rozvíja tému obmedzenia: obmedzenie v pohybe, obmedzenie v priestore, v komunikácii, vo vzťahu k sebe či ostatným, lockdown. I keď skôr inštinktívne než plánovane choreograf v spracovaní problematiky latentne reflektuje nedávnu minulosť alebo pretrvávajúcu prítomnosť, v ktorej pandémia obmedzila takmer všetky roviny našich životov. Menšie obmedzenie znamená viac svetla, viac priestoru, náročnejšiu tanečnú techniku, väčšiu dynamiku, viac fyzického kontaktu. Ako rastie skladba, tak rastie aj „život bez obmedzení“.
 
Hudba Maurice Ravel
Choreografia Adrian Ducin
Interpretácia Ana Carolina Pita de Carvalho, Daniela Danihelová, Juliana Ondrášiková, Veronika Yungová, Adrián Szelle, Seiru Nagahori, Matheus Segrini Rocon, Thiago Neves

Cenník vstupeniek: 5 €

Gastauftritt im SND