Nureyev

Ondrej ŠothZuzana Mistríková

Nureyev

Ballett

Tanečná inscenácia, ktorá zachytáva najvýznamnejšie okamihy Nurejevovho života, je predovšetkým pôvodným dielom autorskej dvojice Ondrej Šoth/Zuzana Mistríková.

Neues Gebäude, Opern- und Ballettsaal
4. 2. 2023 18:00 h - 20:56 h
Umelec, rebel, sexidol, symbol boja za slobodu – to je len časť prívlastkov, ktoré sa spájajú s menom najslávnejšieho tanečníka 20. storočia. Balet Štátneho divadla Košice prichádza do Bratislavy s pôvodnou tanečnou inscenáciou o legendárnom umelcovi Rudolfovi Nurejevovi, ktorý odmietol skrotiť svoj tatársky temperament, vzoprel sa sovietskej diktatúre, aby dobyl svet a stal sa slobodným človekom.
 
„Skok k slobode“ – titulky západných žurnálov informovali 17. júna 1961 o emigrácii popredného ruského baletného sólistu Rudolfa Nurejeva na francúzskom letisku Le Bourget. V čase studenej vojny, keď médiá zamestnávala vrcholiaca kubánska raketová kríza, Berlín bol rozdelený múrom a Jurij Gagarin letel do vesmíru, sa predstavitelia Sovietskeho zväzu rozhodli Západu dokázať svoj pokrok nielen v technologicko-vedeckej oblasti, ale i v umení. Úspechy Sovietov malo korunovať turné Kirovovho baletu do Paríža a Londýna. Mediálna oslava sovietskeho baletu sa však útekom Rudolfa Nurejeva zvrtla na mediálnu senzáciu, ktorá zvrátený režim otvorene kritizovala. Medzinárodnú potupu Sovietov malo odvrátiť Nurejevovo umelecké zlyhanie. Niekoľko dní ho v Paríži hľadali agenti KGB, pred prvým predstavením ho čakali podstrčené srdcervúce listy od rodičov, na javisku rozbité sklo a v hľadisku výkriky najatého publika: „Zradca!“. Traduje sa, že Nikita Chruščov dal príkaz dolámať Nurejevovi nohy. Mladý tanečník sa však psychicky nezrútil. Nemal čo stratiť, práve naopak, mohol vyhrať slobodný život. Jeho odhodlanie a sila osobnosti premietnuté do profesionality znamenali definitívne víťazstvo nad režimom. Život na Západe mu priniesol slávu a uznanie v medzinárodnom meradle, bohatstvo, lásku a v konečnom dôsledku i smrť.
 
Nurejev sa stal ikonou svojich čias, tancoval na všetkých významných javiskách sveta. Jeho sláva dosahovala výšok rockových hviezd. Jeho viedenská inscenácia baletu Labutie jazero, v ktorej v roku 1964 po boku legendárnej baleríny Margot Fonteyn interpretoval princa Siegfrieda, sa zapísala do Guinnessovej knihy rekordov. Publikum aplauzom vyvolalo sólistov pred oponu vyše osemdesiatkrát. Odvtedy sa nič podobné na svete neopakovalo.
 
V hlavnej postave sa exkluzívne predstaví vedúci sólista Viedenského štátneho baletu Roman Lazík.
 
Inscenačný tím
Réžia, hudobná dramaturgia: Ondrej Šoth
Choreografia: Ondrej Šoth, Vladimir Malakhov, Marek Šarišský, Šimon Stariňák, Shoko Yamada
Scenár: Zuzana Mistríková, Ondrej Šoth
Dramaturgia: Zuzana Mistríková
Scéna a kostýmy: Pavol Juráš
Film: Sergii Iegorov
 
Účinkujú sólisti a zbor Baletu Štátneho divadla Košice
 
Cenník vstupeniek:
VIP: 37 €
1. kategória: 27 €
2. kategória: 22 €
3. kategória: 12 €
Gastauftritt im SND

Anmerkung

Hosťovanie Baletu Štátneho divadla Košice. Predstavenie je uvádzané pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky.