Otvárací koncert 101. sezóny

Otvárací koncert 101. sezóny

Oper

Historisches Gebäude
Otvorenie novej sezóny Opery SND je vždy slávnostnou príležitosťou – sviatkom, pri ktorom sa po prázdninovej prestávke opäť stretnú naši umelci s publikom na divadelnom či koncertnom podujatí. Tento rok máme dôvod tešiť sa na tento deň dvojnásobne: okolnosti súvisiace s pandémiou nás od seba oddelili na celého pol roka! V dlhej histórii SND sa také niečo stalo po prvý raz!
Divadelnú sezónu 2020/2021 začne náš súbor slávnostným galakoncertom. Pri formovaní jeho dramaturgie sme sa rozhodli siahnuť po celých obrazoch z niekoľkých opier. Koncert teda nebude „obligátnym“ sledom árií a duet, ale ponúkne rozsiahlejšie dramatické scény. V rámci nich budú môcť interpreti okrem svojich hlasových dispozícií preukázať aj schopnosť psychologického tvarovania hudobno-dramatických postáv.
 
Vyjadrenie dramaturga:
„Na otvárací koncert novej sezóny sa teším ako na stretnutie širokej rodiny tých, ktorí vo svojom živote chcú a potrebujú mať aj operné umenie. Mám radosť, že pozvanie pripraviť a dirigovať tento koncert prijal popredný český dirigent Robert Jindra, ktorý sa práve v tento večer ujíma novej pozície hlavného rezidentného dirigenta Opery SND. Podujatiu dá iste pečať pravej muzikality a citu pre hudobný štýl. Teším sa na skvelé scény z opier skladateľských legiend, v ktorých sa môže naplno preukázať interpretačná kondícia našich umelcov.“
 
 
 
 
 
 
 
Program
Piotr Iľjič Čajkovskij Romeo a Júlia
Predohra ‒ fantázia (1886; TH 42, ČW 39)
orchester Opery SND
 
Charles Gounod Romeo a Júlia (1867)
Záverečná scéna opery
Ľubica Vargicová, Tomáš Juhás
 
Piotr Iľjič Čajkovskij Eugen Onegin (1878)
Záverečná scéna opery
Eva Hornyáková, Pavol Remenár
 
Prestávka
 
Bedřich Smetana Dalibor (1868)
Ľúbostná scéna z druhého dejstva opery
Adriana Kohútková, Ľudovít Ludha
 
Richard Wagner Tristan a Izolda (1859)
Predohra a Izoldina Smrť z lásky
Jolana Fogašová

Inszenierungsteam

Dramaturgie Robert Jindra (als Gast)