Nächste Saison

Sezóna 2020/2021
 
Vážení diváci, milí priaznivci SND,
 
ako zvyčajne na začiatku každej divadelnej sezóny vás radi oboznamujeme s tým, aké premiéry či umelecké projekty pripravili všetky tri umelecké súbory SND.
 
Aktuálna divadelná sezóna by sa dala označiť ako „korona sezóna“. Začína sa priamo v druhej vlne a bude nás zrejme celú sezónu učiť novým veciam. Ako flexibilne reagovať na zmenu podmienok a opatrení. Ako premyslieť dramaturgický plán tak, aby sa iba automaticky neprenášalo nedokončené, ale aby zostávala tvorivosť. Ako sa témy minulé stretnú s tými súčasnými. Vstupovať do 101. sezóny môžeme s prizmou strachu, ktorý sa ustavične objavuje v rôznych podobách, ale aj s túžbou po odvahe a odvážnych rozhodnutiach. V každom prípade sú pred nami mesiace ustavičných premien, a preto aj nových premenných.
 
Vstupujeme do sezóny hraničnej. Sme zvedaví, čo je za hranicou (poznania, viery, apokalypsy, justičných omylov, rodinných vzťahov, biznisových partnerstiev, reklamných floskúl, života umelca). A práve hry s takýmito témami pripravila Činohra SND do svojho dramaturgického plánu.
 
V septembri sme uviedli premiéry titulov prenesených z uplynulej sezóny: v Štúdiu dva klenoty slovenskej a českej realistickej drámy Jozef Gregor Tajovský/Gabriela Preissová Hriech/Její pastorkyňa a v Sále činohry najznámejšiu slovenskú veselohru na javisku SND vôbec po prvý raz, Kuba Jozefa Hollého.
 
Pripravujeme pôvodné tituly pre Modrý salón: Matúš Bachynec/Milada, Natalie Kocab/Sova, Michal Belej/Deklarácia závislosti.
V Štúdiu sme plánovali niekoľko komornejších inscenácií súčasných hier: Mikka Myllyaho/Chaos, Caryl Churchillová/Čaj a apokalypsa, Florian Zeller/Matka, David Mamet/Glengarry Glen Ross.
V Sále činohry zasa tituly veľkého plátna: Roman Polák/Scény zo života režiséra (Ingmara Bergmana), Arthur Miller/Salemské bosorky, Jean-Baptiste Poquelin Molière/Iva Klestilová/Tartuffe.
 
Počas najbližších dní sa budeme s vami stretávať najmä online pri live streamoch predstavení, čítaní z Modrého salónu, zo Štúdia i Sály činohry a pri spoločných projektoch v rámci Noci divadiel či podcastov. Nové podmienky nás nútia hľadať aj nové formy.
 
Opera SND sa dôkladne pripravila na celý rad umeleckých aktivít, aby flexibilne reagovala na vývoj pandemickej situácie. Na úvod 101. sezóny sme uviedli Otvárací koncert a premiéru Verdiho opery Aida.

Z nových operných titulov bude na programe koncertné uvedenie Bellovej opery Kováč Wieland (február 2021) a premiéra špičkového diela mozartovského repertoáru Figarova svadba (jún 2021).
 
Z koncertného repertoáru uvedieme Beethovenovu 9. symfóniu, ktorou si v novembri dodatočne (po prvej vlne pandémie) pripomenieme skladateľovo výročie; plánujeme pokračovať v tradícii decembrových Mikulášskych a Silvestrovských koncertov; vrátime sa tiež k úspešnému projektu Neapolských piesní (marec a jún 2021); v apríli nás v spoločnom programe privítajú poprední slovenskí umelci žijúci v Prahe Simona Šaturová a Štefan Margita a na jún plánujeme dramaturgicky zaujímavý koncert s Faurého Requiem d-mol a Stravinského Žalmovou symfóniou.
Vzhľadom na vývoj epidémie časť týchto podujatí a tiež výber z aktuálneho operného repertoáru budeme streamovať.
 
S vysielaním cez internet však začína opera už v novembri zverejnením nahrávky komorného koncertu frekventantov Operného štúdia SND zameraného na piesňovú tvorbu slovenských autorov s „pridanou hodnotou“ záverečných scén z Honeggerovho diela Johanka z Arcu na hranici v podaní skvelých recitátorov Emílie Vášáryovej a Štefana Bučka.
Streamovať plánujeme tiež ďalšie podujatie operného štúdia – inscenáciu diela Grigorija Frida Denník Anny Frankovej. A cez stream môžu diváci a poslucháči sledovať tiež Komorný koncert sólistov a hostí Opery SND a nevšedný koncert operných sólistov so sprievodom hráčov na violončelo, členov operného orchestra.
 
Veríme, že večer s Grešákovou operou Zuzanka Hraškovie a Purcellovým dielom Dido a Aeneas (projekt Operného štúdia SND) už budeme môcť odohrať v januári 2021 naživo s publikom v sále.
 
Opera SND obohacuje svoju ponuku v tejto sezóne o sériu projektov s názvom Bočný vchod, ktorá je zameraná na komorné podujatia najrôznejšieho druhu vhodné na prezentovanie pred menším počtom publika, ale aj na streamovanie. Opera plánuje pokračovať v tomto projekte ako v paralelnej línii svojej dramaturgie aj po tom, čo už budeme mať možnosť hrať naživo operné predstavenia.
 
Vrcholnou udalosťou 101. sezóny v Balete SND by mala byť premiéra rozprávkového príbehu Popoluška, ktorý ožije v podobe majstrovského baletu Sergeja Prokofieva v choreografii významného anglického choreografa Michaela Cordera.
Baletný súbor sa vráti k dvom repertoárovým hitom a uvedie v obnovenej premiére inscenáciu Za hranicami hriechu/Bratia Karamazovovci z repertoáru svetoznámeho Eifman Ballet a baletnú monodrámu Nižinskij – Boh tanca od Daniela de Andrade na hudbu Carla Davisa, ktorá je jedinečným pohľadom na život a dielo slávneho ruského tanečníka a choreografa Václava Nižinského.
 
Balet SND v snahe získavať divákov a objavovať nové talenty pokračuje v edukačných projektoch s dvoma hlavnými vzdelávacími inštitúciami na Slovensku, s Konzervatóriom Evy Jaczovej v Bratislave a Katedrou tanečnej tvorby VŠMU. Balet SND v spolupráci s VŠMU uskutoční tak ako každoročne Večer tanečnej tvorby, ktorého súčasťou bude premiéra absolventskej práce sólistu Baletu SND Adriana Ducina na hudbu Mauricea Ravela, dueto Mare a ikonické baletné dielo Bolero v interpretácii sólistov a zboru Baletu SND.
Choreografický ateliér Baletu SND je platformou na vznik pôvodných choreografických prác mladých tvorcov a nových talentov. V rámci prvej fázy sa vo forme work in progress predstavia tanečníci sólami počas Noci divadiel tentoraz on-line.
Baletná prípravka SND, ktorá vychováva najmladšiu generáciu tanečníkov spolu s Tanečným konzervatóriom E. Jaczovej, zorganizuje už tradične v máji záverečný koncert – prezentáciu interpretačnej úrovne absolventov Tanečného konzervatória.
V spolupráci s centrom výskumu Katedry tanečnej tvorby VŠMU bude náš baletný súbor pokračovať v sérii profilov významných osobností, ktoré písali históriu Baletu SND pod názvom Legendy baletu. Keď to umožní epidemiologická situácia, vrátime sa k slávnostným predstaveniam venovaným jubilujúcim osobnostiam baletu.
 
Divadlo je o živote, o vzťahoch. A nielen o vzťahoch dramatických postáv, ale aj o inšpirujúcich presahoch medzi javiskom a hľadiskom. Tešíme sa na deň, keď sa táto forma našich produkcií opäť obnoví a naše úsilie sa bude môcť opäť inšpirovať osobnou účasťou našich divákov.
 
Situácia sa mení zo dňa na deň. Uvedený dramaturgický plán korešponduje s prezentáciou na tlačovej konferencii na začiatku sezóny. Čo sa však bude aj realizovať, ukáže čas.
 
Vážení diváci, milí naši hostia, ďakujeme vám za zachovanie priazne.
Vaše SND