Bjørnstjerne Bjørnson - Hviezda zo severu

Slovenské národné divadlo (SND) v spolupráci s veľvyslanectvom Nórskeho kráľovstva a Slovenskou národnou knižnicou (SNK) si Vás dovoľuje pozvať na vernisáž výstavy Bjørnstjerne Bjørnson - Hviezda zo severu, ktorá potrvá do 28.6.2018.
 
Výstava je venovaná životu a práci nórskeho dramatika Bjørnstjerneho Bjørnsona a koná sa pri príležitosti 100. výročia založenia prvej Československej republiky a 25. výročia nezávislej Slovenskej republiky. Jej cieľom je predstaviť nórskeho spisovateľa, držiteľa Nobelovej ceny za literatúru, a jeho boj za slobodu Slovákov na prelome 19. a 20. storočia.Výstavu otvorí veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva Inga Magistad, generálny riaditeľ SND Marián Chudovský a generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová. Po otvorení Vás pozývame na času vína.


Bjørnstjerne Bjørnson (1832 - 1910) bol nórsky dramatik, básnik, politik a známa osobnosť v rámci európskeho kultúrneho a spoločenského života na prelome 19. a 20. storočia. V roku 1903 dostal Nobelovu cenu za literatúru. Bjørnson bol aktívnym a hlasným zástancom mieru, ako aj práv malých národov. Na sklonku 19. storočia sa aktívne zapájal do boja Slovákov a obhajoval ich práva na vlastný jazyk a identitu v rámci Rakúsko - Uhorska. Vďaka jeho článkom v európskej tlači sa svet dozvedel o situácii Slovákov. Bjørnsonove myšlienky o ľudských právach, demokracii a právach malých národov získali podporu po prvej svetovej vojne a inšpirovali budovanie národov po celej Európe.
 
 
Date from: 
30.5.2018
Date to: 
28.6.2018
Location: 
2. Np na strane Činohry - Výstavná sieň