Vážení návštevníci Slovenského národného divadla, milí naši diváci,

prijatím Covid-semaforu z dielne Ministerstva kultúry SR prichádza nádej, že sa čoskoro uvidíme v hľadiskách nášho divadla. Sledovaním našich predstavení v online priestore ste nám vyjadrili podporu, ktorá bola pre nás v týchto neľahkých časoch veľmi dôležitá. Mali sme veľkú radosť z toho, ako naše streamy sledujú diváci nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike, či iných európskych krajinách, dokonca v USA či Japonsku. Práve to sú momenty, ktoré dávajú zmysel našej práci. Vašu priazeň si veľmi vážime, v streamovaní budeme pokračovať aj v najbližších mesiacoch, a zároveň sa už tešíme a pripravujeme na váš návrat do hľadiska SND.
 
Máj v SND online aj naživo:
Prvým živým predstavením pred divákmi bude už na budúci týždeň v pondelok 10. mája v Štúdiu v novej budove SND mimoriadne sugestívna operná monodráma Denník Anny Frankovej ako pocta obetiam 2. svetovej vojny. Premiéru mala len v decembri 2020 a tak toto dielo nemalo doteraz možnosť vidieť veľa divákov.
 
Prostredníctvom portálu navstevnik.online uvedie Opera SND dva výnimočné projekty. Tým prvým je záznam barokovej opery Antonia Vivaldiho Arsilda (16. mája). Inscenácia získala za rok 2017 niekoľko ocenení Dosky, medzi inými ako Mimoriadny počin v oblasti operného divadla. Za réžiu a scénografiu získal ocenenie David Radok. Inscenácia bola uvedená len dvakrát a na javisko SND sa, bohužiaľ, už nevráti. Možnosť pozrieť si dielo online je tak jedinečnou šancou ako vidieť tento opus výnimočných kvalít. Z novej produkcie Opery SND bude na programe záznam piesní Antonína Dvořáka v podaní vynikajúcich sólistov Opery SND Evy Hornyákovej a Petra Mikuláša (23. mája) v režijnej koncepcii Samuela Spišáka.
 
Činohra SND privíta divákov v hľadisku už v druhej polovici mája uvedením komédií Skrotenie zlej ženy (14. a 15. mája) a Tak sa na mňa prilepila (22. a 23. mája). V Štúdiu bude na programe komédia Chaos (19. a 20. mája), ktorú v činohre naštudovala významná maďarská režisérka Enikӧ Eszenyi a dráma Bačova žena (25. a 26. mája). Ďalších 6 obľúbených repertoárových titulov si môžete pozrieť cez portál navstevnik.sk. Symbolicky sa online a offline svet v činohre spojí živým prenosom obľúbenej rozprávky Ako sa Lomidrevo stal kráľom (29. mája), ktorá sa bude nakrúcať za účasti divákov.
 
Baletný súbor SND intenzívne študuje znovuuvedenie tanečnej rozprávky Narodil sa chrobáčik v choreografii Igora Holováča. Na portáli navstevnik.online plánujeme dielo uviesť pri príležitosti konca školského roka. Okrem toho sa Balet SND venuje skúšaniu nového javiskového diela v spolupráci s umeleckým súborom SĽUK, ktoré bude mať premiéru na jeseň tohto roka.
 
Aj v súvislosti s uvoľňovaním opatrení budeme priebežne informovať o termínoch ďalších predstavení.
Na priečelí novej budovy SND stále visí jednoduché, ale výstižné vyjadrenie Chýbate nám! Je tu nádej, že ho onedlho vymeníme za Vitajte opäť v divadle!
 
Pripomíname, že pred každým predstavením budú dodržané prísne hygienické podmienky a obmedzenie počtu divákov podľa aktuálnej fázy kultúrneho semafora. Návštevníci sa budú musieť preukázať negatívnym antigénovým testom nie starším ako 24 hodín alebo PCR/LAMP testom nie starším ako 72 hodín. Výnimky z testovania platia pre návštevníkov, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 v uplynulých 180 dňoch, alebo sú zaočkovaní (minimálne 2 týždne po 2. dávke vakcínami Pfizer a Moderna, alebo minimálne 4 týždne po 1. dávke vakcíny AstraZeneca). Výnimku z testovania majú aj deti do 10 rokov.

 
Vstupenky na predstavenie Denník Anny Frankovej v pondelok 10. mája 2021 o 19.00 hod. v novej budove SND si môžete zakúpiť na navštevník.sk