Odišla významná operná sólistka Marta Nitranová

Vedenie SND a Opery SND prijali s veľkým zármutkom správu o úmrtí bývalej poprednej opernej sólistky Marty Nitranovej.

Narodila sa 26. mája 1942 v Bratislava, zomrela 19. Mája 2021 v španielskom mesta Badajoz.
 
Marta Nitranová vyštudovala spev na bratislavskom Konzervatóriu. Hoci ju priťahovalo aj výtvarné umenie, dala prednosť hudbe. Ešte ako poslucháčka konzervatória sa predstavila v Opere SND v inscenácii Menottiho Konzula a súbežne študovala komicky rozihranú postavu jednoduchého dievčaťa Nancy v Brittenovej opere Albert Herring. V roku 1966 sa stala sólistkou Opery SND, kde pôsobila až do roku 1996. V rokoch 1972 – 1973 absolvovala študijný pobyt v Taliansku.
Zúčastnila sa na speváckych súťažiach v Sofii a v Rio de Janeiro, kde obsadila 3. miesto a predstavila sa na koncerte víťazov v Sao Paolo.
 
Prvé postavy, ktoré Marta Nitranová naštudovala na pôde našej prvej opernej scény akoby predznamenali jej sústredenie sa na súčasnú opernú tvorbu. Počas svojej tridsaťročnej kariéry v SND uviedla vyše pol stovky postáv. Mnoho z nich v dielach slovenských skladateľov, napríklad v Suchoňovej opere Krútňava bola Katrenou, v Cikkerových operách Kaťušou vo Vzkriesení a Isabel v Rozsudku, Ženou v opere Udatný kráľ od Alexandra Moyzesa. Intendant mníchovského Theater am Gärtnerplatz si vybral Martu Nitranovú ako ideálnu Katrenu v inscenácii Krútňavy (1979), ktorú tam spievala po boku s Andrejom Kucharským ako Ondrejom viac ako dve divadelné sezóny.
 
Marta Nitranová milovala postavy plné vnútornej energie a drámy, opery veristické od Pucciniho, Mascagniho, Giordana a ďalších, ktoré jej ponúkli nielen vďačné spevácke, ale aj herecké príležitosti. Svoj farebný, výrazovo bohatý hlas uplatnila napríklad v Pucciniho operách ako Giorgetta v jednoaktovke Plášť a Santuzza v Sedliackej cti. Z ďalších mimoriadnych umeleckých stvárnení spomeňme Ortrudu vo Wagnerovom Lohengrinovi, Marinu v Musorgského Borisovi Godunovovi, Varvaru v Janáčkovej Kati Kabanovej, či Kostelníčku v Jej pastorkyni alebo Katarínu v Gréckych pašiách Bohuslava Martinů. V stručnom výpočte bohatej kariéry nemožno opomenúť jej vysnívanú Floriu Toscu a mimoriadne expresívnu, strhujúcu postavu Bess,
ktorou excelovala v opere Georgea Gershwina Porgy a Bess.
So SND hosťovala v Národnom divadle v Prahe, na festivale v Edinburghu i v Jeruzaleme a inde. Venovala sa aj koncertnej činnosti.
 
„Som technický typ ako matematik, ktorý musí mať všetko vypočítané; potom si nad tým kleniem oblúk a vypĺňam ho vnútorným svetom hrdinky. A tak sa rada s každou postavou pohrám“, spomínala v jednom z rozhovorov. Marta Nitranová stvárňovala postavy noblesné i prosté, nielen v hlavných postavách, ale i v tých relatívne menších bola na javisku neprehliadnuteľná. Bola spontánna, vierohodná, húževnatá, svoju energiu prenášala z javiska do hľadiska. Odišla zo SND trochu priskoro, v posledných rokoch žila u dcéry v Španielsku a tak sme o nej mali len kusé správy. V histórii slovenskej kultúry a zvlášť v SND však Marta Nitranová zanechala výraznú stopu.
 
Česť jej pamiatke!
Attachement: 
AnhangGröße
PDF icon nitranova_marta_parte.pdf40.62 KB