Divadlo pred divadlom

Divadlo pred divadlom – takto nazvali tvorcovia open air program, s ktorým sa Slovenské národné divadlo lúči so svojou jubilejnou stou divadelnou sezónou. Stane sa tak v utorok 30. júna na námestí pred novou budovou SND od 19.00 hod. do neskorých večerných hodín.
 
Po slávnostnom galaprograme ... tak sme my..., ktorý sa konal 1. marca 2020, teda na deň presne, ako sa pred sto rokmi po prvý raz prihlásila naša prvá národná divadelná scéna, malo vedenie divadla i dramaturgovia celkom iné predstavy o jej pokračovaní. Mocnejším sa však stal COVID-19, a tak sa aktivity umelcov všetkých troch umeleckých súborov SND presunuli do online priestoru. Táto vynútená prestávka v priamom kontakte s divákmi v hľadiskách motivovala všetkých zomknúť sa a vymýšľať príťažlivé formy pre tých, ktorým umenie každodenne chýba. Vznikli koncipované programy pod názvom Národné klebety či videodiskusie Hovorme o opere a ďalšie, ktoré môžete sledovať na youtubovom kanáli SND doma...
 
O tom, aký veľký je obojstranný záujem o živý kontakt umelcov a divákov, sa v SND presvedčili aj v uplynulých dňoch, keď sa aspoň na niekoľko predstavení opäť otvorili brány divadla. Preto pre všetkých milovníkov umenia pripravili v SND príťažlivú rozlúčku s aktuálnou jubilejnou sezónou – open air program Divadlo pred divadlom.
Začne sa 30. júna na námestí pred novou budovou SND od 19.00 hod. a potrvá do neskorých večerných hodín. Otvoria ho slávnostné fanfáry z triumfálneho pochodu z opery Giuseppe Verdiho Aida. A potom všetci, ktorí prídu pred novú budovu SND, budú mať možnosť vypočuť si pestrú zmes árií z opier, ktoré sú všetkým dobre známe už od prvých tónov. Na programe sú árie z Mozartovej Figarovej svadby i Dona Giovanniho, Verdiho Rigoletta, Gounodovej opery Romeo a Júlia, zaznie ária Dalily z opery Saint-Saënsa Samson a Dalila aj ária Rusalky z rovnomennej Dvořákovej opery a ďalšie v podaní sólistov našej prvej opernej scény Moniky Fabianovej, Kataríny Flórovej, Evy Hornyákovej, Andrey Vizvári, Daniela Čapkoviča, Ľudovíta Ludhu. Miroslav Dvorský poteší divákov známymi a obľúbenými talianskymi piesňami, medzi ktorými nebude chýbať ani O, sole mio.
V dvoch nových duetách choreografa Igora Holováča sa predstavia prví sólisti a členovia Baletu SND Konstantin Korotkov, Lilit Hogtanian, Tatum Shoptaugh a Mergim Veselaj. Účinkuje Komorné teleso Opery SND. Nebude chýbať, samozrejme, ani umelecké slovo v podaní člena Činohry SND Martina Šalachu, ktorý bude celým večerom vtipne sprevádzať.
Činohra SND bude mať výrazné zastúpenie aj „v hudobnej zložke“ programu od 21.00 hod. Určite ste v inscenáciách zaznamenali umelecký prínos Daniela Fischera s kapelou Orchester Jeana Valjeana (v súčasnom repertoári ich môžete počuť napríklad v inscenácii Vysoká škola diváckeho umenia). Predstavia sa so svojimi piesňami rovnako ako Dominika Kavaschová s Andreou Bučko, ktoré uvedú skladby z inscenácie a albumu Morena.
 
Program je pestrý, umelecky hodnotný aj oddychový. Príďte, umelci SND sa na vás tešia!
Nezabudnite, už teraz v utorok 30. júna od 19.00 hod. na námestí pred novou budovou SND. Každý je vítaný! Nebude chýbať ani občerstvenie... Vstup je voľný.