Don Carlo – historická dráma nielen o nenaplnenej láske

Opera Slovenského národného divadla uvádza 30. novembra a 3. decembra dve posledné predstavenia súčasnej inscenácie opery Giuseppe Verdiho Don Carlo v réžii Diega de Brea a tentoraz pod taktovkou fenomenálneho slovenského svetobežníka, dirigenta Juraja Valčuhu.
 
Príbeh Dona Carla je strhujúcim príbehom nenaplnenej lásky španielskeho infanta
k Francúzke Elisabette de Valois, ktorá sa napokon stane manželkou jeho otca, neľútostného mocipána Filipa II. Ocitáme sa v Španielsku v 16. storočí uprostred bojov – revolučných hnutí najmä vo Flámsku, v zápase nizozemských provincií o slobodu spod nadvlády „ríše, nad ktorou slnko nezapadá“ a v ktorej vládne všadeprítomná svätá inkvizícia.
 
Objednávka, ktorá sa neodmieta
 
Verdi dostal objednávku Veľkej opery v Paríži, aby skomponoval dielo pri príležitosti pripravovanej svetovej výstavy v tomto meste na Seine. Objednávka bola istým zadosťučinením pre majstra, ktorý bol v tom čase uctievaným skladateľom, ale aj občanom v rodnom Taliansku. Jeho meno sa stalo v roku 1860 symbolom boja za zjednotenie krajiny – Viva Verdi! znamenalo aj Nech žije Vittorio Emanule Re d´Italia!
 
Pre Paríž sa hľadal námet, skladateľa často inšpirovali diela z nášho pohľadu klasikov – Shakespeara či Schillera, Victora Huga či Alexandra Dumasa ml. Tentoraz to nebol Kráľ Lear, dokonca ani populárna Kleopatra, o ktorej osude sa pre operu uvažovalo. Námet neprešiel, traduje sa, že majstrovi sa zdalo, že protagonisti už od začiatku nevzbudzujú sympatie. A tak sa pri svojom najrozsiahlejšom opuse po štvrtý raz voľne inšpiroval drámou Friedricha Schillera o španielskom infantovi.
 
Schiller, Verdi a španielska história
 
Schiller a Don Carlo nezaujali Verdiho len pre konflikt zakázanej lásky; ľúbostný motív prepojil s politickým. Na pozadí monumentálnej historickej fresky vystaval intímnu drámu, nadčasový príbeh na osi láska, zúfalstvo, pomsta – ale aj krutosť, vojna, sloboda. Hudbou vyjadril vzťahy, charaktery, city, atmosféru, pátos i hrdinský protest, lyriku i odhodlanosť slobode.
 
Opera Don Carlo mala premiéru v Paríži v marci 1867, bola to spoločenská udalosť, na ktorej sa zúčastnil Napoleon III., cisárovná Eugénia, ministri i veľvyslanci. Svoju najdlhšiu operu Verdi následne až sedemkrát prepracoval. Nie pre dĺžku (vypustil napríklad scénu z Fontainebleau či baletnú hudbu), ale pre väčšiu koncentráciu na dramatickosť. Libreto bolo preložené do taliančiny a táto verzia sa v súčasnosti uvádza najviac.
 
Nádherné scény z opery Don Carlo sú známe aj z koncertných pódií, napríklad dueto Dona Carla a jeho priateľa Rodriga, markíza Posu, v ktorom si sľubujú vernosť v boji za slobodu; alebo intímna spoveď ináč krutého Filipa II,. ktorý zlomený spoznáva, že Elisabetta ho nikdy nemilovala – „Ella giammai m´amo“; slávna je ária samotnej Elisabetty, ale aj princeznej Eboli, ktorá spriadala intrigy proti Elisabette, aby si získala srdce Carla...
 
Impozantná rozlúčka s operou Don Carlo
 
Inscenácia opery Don Carlo v réžii Diega de Brea je v histórii našej prvej scény piatou. Na zmysluplnej minimalistickej scéne sledujeme akoby súčasný príbeh o svete, v ktorom žijeme – o viere, vojne, láske, o slobode v rozhodovaní všeobecne i tej našej individuálnej. Režisér odhaľuje podstatu, nezaťažuje diváka balastom, rešpektuje hudbu a vzťahy. Dôležité je preňho aj svetlo, ktoré sugestívne dotvára atmosféru. A človek, spevák.
 
Hlavné postavy v posledných dvoch uvedeniach aktuálnej inscenácie sú mimoriadne atraktívne: Filipa II. stvárni Peter Mikuláš, Elisabettu Jolana Fogašová a Veľkého inkvizítora Jozef Benci. V úlohe princeznej Eboli sa predstaví hostka, rodená Poľka Gosha Kowalinska, etablovaná vo Francúzsku a na mnohých svetových operných scénach. Daniel Čapkovič bude Rodrigom, priateľom Dona Carla, v úlohe ktorého privítame v Opere SND opäť ďalšieho slovenského svetobežníka Pavla Bršlíka.
 
Nezmeškajte posledné dve predstavenia Verdiho opery Don Carlo v réžii Diega de Brea a pod taktovkou inšpirujúceho Juraja Valčuhu, hudobného riaditeľa orchestra v Houstone, ktoré si môžete pozrieť 30. novembra a 3. decembra 2023.