Zomrela dlhoročná sólistka Opery SND Štefánia Hulmanová

Vedenie Slovenského národného divadla prijalo so zármutkom informáciu, že 3. októbra 2018 vo veku 98 rokov zomrela dlhoročná sólistka Opery SND pani ŠTEFÁNIA HULMANOVÁ. Posledná rozlúčka s umelkyňou bude v stredu 10. októbra 2018 o 11.15 hod. v bratislavskom Krematóriu.

Česť jej pamiatke!

Štefánia Hulmanová, rod. Bohunická študovala spev na Hudobnej a dramatickej akadémii v Bratislave (1939 – 1942) u prof. Žuravlevovej. V tom istom čase bola aj členkou zboru Opery SND, neskôr (1948 – 1951) pôsobila ako sólistka Opery Štátneho divadla v Košiciach. V rokoch 1951 – 1979 sa profilovala ako jedna z výrazných umeleckých osobností sólistického súboru Opery SND. Naturelu jej mäkkého mladodramatického sopránu vyhovovali predovšetkým roly zo slovanského a slovenského repertoáru: Mařenka (Predaná nevesta), Vendulka (Hubička), Hanči (Psohlavci), Jenůfa (Její pastorkyňa), Jitka (Dalibor), Halka, Jaroslavna (Knieža Igor), Katrena (Krútňava), Milka (Juro Jánošík), Katka (Beg Bajazid) či Milena (Svätopluk). Ako výrazná predstaviteľka sa však uplatnila aj v ďalších úlohách: Grófka – Figarova svadba, Aida, Santuzza – Sedliacka česť, Alžbeta – Don Carlos, Leonora – Trubadúr, Desdemona – Othello a ďalšie. V Opere SND stvárňovala takmer celé desaťročie (a bez alternácie) Floriu Toscu.

V Štefánii Hulmanovej stráca slovenská kultúra jednu z vynikajúcich operných interpretiek, ktorá sa významnou mierou zaslúžila o umelecké formovanie našej prvej národnej scény.