DRAMATURGICKÉ ÚVODY K PREDSTAVENIAM OPERY SND

Opera SND Vás pozýva na novoročnú novinku – dramaturgický úvod pred každým večerným operným predstavením. Rozprávanie dramaturgov a ich hostí o skladateľoch, dielach, účinkujúcich interpretoch aj o opernom zákulisí si prvý raz môžete vypočuť v sobotu 5. januára 2019 o 18.15 hod. pred predstavením operety Johanna Straussa ml. Netopier v novej budove SND.

Riaditeľ Opery SND Rastislav Štúr považuje takéto neformálne stretnutia za dôležitú možnosť komunikácie s publikom: „Odznejú rôzne zaujímavosti nielen o inscenácii, ale aj o ďalších pripravovaných projektoch alebo hosťoch. Priestor určite dostanú aj otázky a názory našich divákov.”

Podľa dramaturga Pavla Smolíka bude hlavnou témou týchto posedení jedinečnosť operného umenia: „Operná tvorba – od prvej noty napísanej autorom, až po poslednú generálnu skúšku pred premiérou – je plná tvorivej sily, zaujímavých zvratov a neočakávaných udalostí, ktorých dynamika odjakživa fascinuje tvorcov aj fanúšikov tohto pôsobivého žánru. A ak sa niekomu predsa len zdá, že opera je trošku upätá a stereotypná, naše dramaturgické úvody ho zaručene presvedčia o opaku.“

Dramaturgické úvody sa budú začínať 45 minút pred každým večerným operným predstavením, s výnimkou detských predstavení a koncertov. V novej budove SND sa uskutočnia v Klube opera, v historickej budove v salóniku na prvom balkóne. Vstup je voľný pre každého návštevníka.