Zomrel hudobný skladateľ Milan Dubovský

Vedenie Slovenského národného divadla a Opery SND so zármutkom prijalo správu o úmrtí hudobného skladateľa Milana Dubovského.
 
Tento popredný slovenský operný skladateľ sa na pôde nášho súboru prezentoval prostredníctvom svojich opier pre deti. Za posledné tri desaťročia pre nás napísal dva tituly: Veľkú doktorskú rozprávku, ktorej už druhé inscenačné naštudovanie je aktuálne v našom hracom pláne, ale aj operu Tajomný kľúč. Predstavenia jeho diel sa vždy tešili výnimočnému záujmu publika.
 
Milan Dubovský sa narodil 20. júna 1940 v Bratislave, kde zomrel 25. apríla 2020 vo veku nedožitých 80 rokov. V roku 1964 absolvoval VŠMU v kompozičnej triede prof. Jána Cikkera. Hudobný talent Milana Dubovského sa prejavil v množstve hudobných, scénických a hudobno-dramatických diel. Vytvoril štyri opery Traja kohúti (1984), Železná riava (1988) a spomínané opery pre deti Veľká doktorská rozprávka (1992), Tajomný kľúč (2000).
Pôvodný televízny muzikál Zhŕňajova nevesta (1984) sa uvádzal v roku 2010 v divadle Nová scéna pri príležitosti 90. výročia založenia Konzervatória v Bratislave.
Milan Dubovský je autorom mnohých orchestrálnych, komorných, filmových, rozhlasových, scénických a inštruktívnych skladieb. Rád sa venoval tvorbe pre deti, do ktorej možno zarátať aj hudbu k 140 animovaným filmom.
Milan Dubovský spolupracoval s režisérskymi osobnosťami, akými boli Jozef Budský, Pavol Haspra, Karol L. Zachar, či v tvorbe pre Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas Jozef Pálka, Vladimír Rusko, Jozef Bednárik a mnohí ďalší.
 
V Milanovi Dubovskom stráca slovenská kultúra významného tvorcu a Opera SND skvelého spolupracovníka.
Česť jeho pamiatke!
 
Posledná rozlúčka s umelcom bude vo štvrtok 30. apríla 2020 o 16.15 hod. v bratislavskom krematóriu.