V stredu 30. 9. sa rozlúčime so sólistom Opery SND Róbertom Szücsom

Vedenie Slovenského národného divadla a Opery SND prijalo s veľkým zármutkom správu, o úmrtí bývalého popredného sólistu Opery SND Róberta Szücsa.
 
Róbert Szücs sa narodil v Budapešti 24. 11. 1942, kde niekoľko rokov pracoval jeho otec. Rodina však pochádzala z Nových Zámkov, kam sa v roku 1944 vrátila. V roku 1964 ukončil Róbert Szücs Konzervatórium v Bratislave, odbor hra na husliach; súčasne sa venoval opernému spevu u prof. Idy Černeckej.
Operný a koncertný spev vyštudoval na Vysokej škole múzických umení v triede prof. Imricha Godina. Už počas štúdia ako člen speváckeho zboru umeleckého súboru Lúčnica venoval veľkú pozornosť interpretácii piesňovej tvorby.
 
Sólistom Opery SND sa Róbert Szücs stal v roku 1968 a svojím umením obohacoval operný repertoár vyše štyri desiatky rokov, do roku 2000. Na našu prvú opernú scénu vstúpil ako Fiorillo (ešte ako poslucháč VŠMU) v Rossiniho Barbierovi zo Sevilly v divadelnej sezóne 1967/1968. Odvtedy až do roku 2000 vytvoril vyše sedemdesiat zaujímavých kreácií operných hrdinov. Hneď na začiatku umeleckej kariéry ho oslovil W. A. Mozart, bol Grófom Almavivom (Figarova svadba, 1971) a Guglielmom (Cosi fan tutte, 1971, 1982), nasledovali výrazné úlohy ako Eugen Onegin v rovnomennej Čajkovského opere (1972), ku ktorému sa vrátil počas svojej kariéry niekoľkokrát, Doktor Malatesta v Donizettiho Donovi Pasqualovi (1973) a postavy vo Verdiho operách Gróf Luna v Trubadurovi (1974), Georges Germont v opere La traviata (1975), Amonasro v Aide (1978) či Rodrigo v Donovi Carlosovi (1981).
 
Róbert Szücs naštudoval niekoľko úloh aj v dielach slovenských skladateľov, napríklad vo Frešovej detskej opere Martin a slnko (1975) alebo neskôr v operách Jána Cikkera Juro Janošik, Vzkriesenie, Rozsudok, Zo života hmyzu, Eugena Suchoňa Svatopluk, Krutňava či Juraja Beneša Hostina.
 
Róbert Szűcs pôsobil v období rokov 1969 – 1970 aj v Mestskom divadle v nemeckom Trieri. Rád si spomínal na vystúpenie na opernom festivale v Edinburghu v titulnej úlohe Borodinovej opery Knieža Igor. K niektorým postavám v operách W. A. Mozarta sa umelec v priebehu rokov vrátil v rôznych inscenáciách, k jeho obľúbeným však patril Don Giovanni, ktorého naštudoval v divadelnej sezóne 1984/1985.
Umelec sa intenzívne venoval aj pedagogickej práci, pravidelne nahrával pre Československý rozhlas a Československú televíziu. Účinkoval v zahraničí, v Bulharsku, bývalom Sovietskom zväze, Nemecku, Rakúsku, Francúzsku, Anglicku.
 
Róbert Szűcs zomrel 28. 9. 2020 v Bratislave.
Bude nám chýbať jeho družná prítomnosť, budeme s úctou spomínať na priateľskú povahu, na jeho mäkký, pôsobivý barytón a prirodzený herecký prejav.
 
Česť jeho pamiatke!
 
S bývalým dlhoročným popredným sólistom Opery SND Róbertom Szücsom sa spolu s verejnosťou rozlúčime v stredu 30. 9. 2020 o 13.00 hod. v historickej budove SND na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave