Premiéra inscenácie MILADA

 
Vážení priatelia SND,
 
rešpektujúc všetky nariadenia súvisiace s pandemickými opatreniami, nerezignujeme na tvorbu a priaznivcov SND pozývame na chystanú premiéru. V Modrom salóne v novej budove SND uvádzame v nedeľu 4. októbra 2020 o 19.30 hod. autorskú dokudrámu Matúša Bachynca pod názvom Milada o morálnej veľkosti, nepoddajnosti, o svedomí človeka i o príbehu matky a manželky so statočným srdcom – Milade Horákovej.
 
Je to výrazný, myšlienkovo podnetný príbeh ženy milujúcej slobodu, ktorá v 50. rokoch minulého storočia bojovala s komunistickou krutovládou. Tá ju v zmanipulovanom justičnom procese odsúdila na trest smrti spolu s ďalšími osobnosťami demokratickej opozície. Miladu Horákovú popravili 27. júna 1950. Pri príležitosti 70. výročia tragického rozsudku je táto spomienka na Miladu Horákovú príbehom o žene, ktorá prešla oboma skúškami správnosti 20. storočia – väznili ju nacisti i komunisti. Počas príjemnej rodinnej večere sa odhaľuje dráma ženy, ktorá sa postavila na odpor obom totalitným režimom. Odkrývajú sa nielen jej politické a etické postoje, ale aj rodinné a priateľské vzťahy. Z vonkajšieho sveta však do pohody rodinného salóna čoraz viac preniká drastická realita. Koniec je blízko. Popravisko pripravené.
 
Tvorcami inscenácie sú režisér Matúš Bachynec, dramaturgovia Alexandra Rychtarčíková a Daniel Majling, autorka scény Barbora Šajgalíková, kostýmový výtvarník Ján Husár, autorka hudby Andrea Bučková a svetelného dizajnu Ján Ptáčin, producentkou projektu je Marta Šuleková. Hlavnú predstaviteľku stvárňuje Vladena Škorvagová. Ďalej účinkujú Petra Dubayová, Vladimír Obšil, Andrea Bučková, Cyril Žolnír a Anna Maľová.
 
Inscenácia vznikla v spolupráci SND a KADU – Kabinetu audiovizuálnych divadelných umení, o. z. Inscenáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Partnermi inscenácie sú nasledujúce advokátske kancelárie: SOUKENÍK-ŠTRPKA, s.r.o, Gallo, s.r.o., BADUCCI Legal, s.r.o., Karkó, s.r.o, ďalej Nadácia slovenskej advokácie, Air Consulting, s.r.o., a Optiqa Praha.
 
Nasledujúce predstavenia v utorok 6. októbra o 10.00 hod. a 25. októbra o 19.30 hod.
 
Vstupenky si môžete zakúpiť on-line z pohodlia domova.